Google na specjalne okazje zmienia logo swojej wyszukiwarki. Przeważnie nawiązuje ono do świąt, ważnych wydarzeń, osiągnięć, rocznic śmierci czy urodzin. Nie inaczej stało się 8 września 2023 roku, kiedy po wejściu na stronę pojawiła się twarz Antonína Dvořáka.
Początek kariery kompozytora
8 września 1841 roku w Nelahozeves, na północ od Pragi przyszedł na świat Antonín Dvořák. Dorastał, podziwiając talent muzyczny swojego ojca grającego na cytrze. W wieku 12 lat Antonín poznał nauczyciela muzyki. Ten zachęcił go do nauki gry na organach, fortepianie, skrzypcach i harmonii muzycznej. Wtedy także zaczął rozwijać się jako kompozytor.
W 1857 roku za namową nauczyciela chłopca, rodzice posłali Antonína do Praskiej Szkoły Organowej. Ukończył studia jako organista i wstąpił do orkiestry jako altowiolista.
Komponował opery, symfonie i muzykę kameralną, a uznanie w Pradze zyskał w 1873 roku hymnem „Spadkobiercy Białej Góry”. Po skomponowaniu „Tańców Słowiańskich” dla jednego z wydawców, Dvořák stał się znany w całej Europie. Zaczęły napływać do niego zamówienia z wielu krajów.
Muzyczny sukces Dvořáka
W 1892 roku został zaproszony do kierowania Narodowym Konserwatorium Muzycznym w Nowym Jorku. Tam znalazł inspirację w muzyce czarnej i indiańskiej. Napisał jeden ze swoich najsłynniejszych utworów — „IX Symfonię z Nowego Świata”.
Jak wspomina Google — egzemplarz Symfonii został przywieziony na Księżyc przez astronautów wiele lat później, w 1969 roku. W 2023 roku mija 130 lat od jej premiery w Carnegie Hall.
Po ok. trzech latach spędzonych w USA Dvořák wrócił do Pragi. Został dyrektorem konserwatorium, przekazując swoją wiedzę kolejnym kompozytorom. Następnie skupił się na operze. W 1901 roku wystawił premierę swojego przeboju „Rusałka”, która od ponad wieku cieszy się popularnością na całym świecie.
Zmarł 1 maja 1904 roku w Pradze.
Antonín Dvořák w Google Doodle
Antonín Dvořák pojawił się na stronie głównej wyszukiwarki. Jednak wspomnienie o tym muzyku dostępne jest tylko w niektórych krajach Europy. Według danych z Google Doodle zasięgiem obejmuje:
- Polskę;
- Czechy;
- Słowację;
- Francję;
- Irlandię;
- Islandię.
Nie tylko Dvořák
Nie wszystkie Doodle udostępnione przez Google mają zasięg ogólnoświatowy. Wszystko zależy od tego, jak ważna jest dana osoba czy wydarzenie dla danego narodu. Dla przykładu 7 września w Brazylii obchodzi się Dzień Niepodległości. Z tej okazji Google Doodle udostępniło specjalną grafikę na stronie głównej, która dostępna była wyłącznie w tym kraju.
Google przypomina również o innych Doodle'ach z 8 września. Wśród nich należy wymienić upamiętnienie:
- Piątych urodzin Google'a;
- 46. rocznicy pierwszej transmisji Star Treka;
- 96. rocznicy urodzin Dr Bhupen Hazarika (tylko w Indiach);
- Pierwszego dnia szkoły (tylko w Kanadzie);
- Święta Niepodległości Macedonii (tylko w Macedonii Północnej).
Czytaj też:
Google bierze się za sztuczną inteligencję w reklamach politycznych. Będą zmianyCzytaj też:
Muzyka pobudza lepiej niż kawa? Zaskakujące wyniki badań