11 grudnia premier Donald Tusk ogłosił, że stacje TVN i Polsat zostaną wpisane na listę firm strategicznych, co zapewni im szczególną ochronę przed przejęciami. Szef rząd zapowiedział przyjęcie stosownego rozporządzenia, w którym znajdzie się wykaz podmiotów polegających wspomnianej ochronie. Decyzja ta oznacza, że sprzedaż lub przejęcie TVN i Polsatu będzie możliwe jedynie za zgodą rządu. Tusk nie krył, że ruch ten to odpowiedź na spekulacje ws. możliwego zainteresowania polskim rynkiem medialnym przez inwestorów z zagranicy, zwłaszcza tych związanych z państwami wschodnimi.
Rozporządzenie ws. TVN przyjęte. KRRiTV krytykuje
W środę zapowiedziane rozporządzenie zostało przyjęte przez rząd. – Przyjęliśmy rozporządzenie, o którym wcześniej wspominałem, na mocy którego, wykaz podmiotów podlegających ochronie, mówimy o firmach, które podlegają ochronie wtedy, kiedy ktoś chciałby kupić te firmy. Ta lista była już dość pokaźna. Dołożyliśmy do tej listy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, P4, TVN, Telewizja Polsat, T-Mobile i WB Electronics – przekazał premier.
Kilka godzin po ogłoszeniu tej decyzji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) opublikowała komunikat, w którym wskazuje, że rząd uzurpuje sobie kompetencje KRRiT, a rozporządzenie łamie Konstytucję RP. – Narusza art. 7 Konstytucji RP, który ustanawia tzw. zasadę praworządności zgodnie z którą Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Może być nadmierną, bo wykraczającą poza już i tak narzucone przepisami ustawy o radiofonii i telewizji granice, ingerencją w prawo własności nie znajdującą przy tym uzasadnienia prawnego – podkreśla KRRiTV.
Regulator nie wyklucza, że takie działanie może doprowadzić do konieczności wypłaty przez Skarb Państwa wysokich odszkodowań. – Jest niezgodne z przepisami prawa wyższej niż rozporządzenie rangi – tak z przepisami rangi konstytucyjnej, jak i rangi ustawowej, a w związku z tym te działania są bezprawne, bezskuteczne, mogące powodować szkodę w interesie prywatnym i publicznym. Mogą też sprowadzać odpowiedzialność karną niektórych osób za ich wprowadzenie, czy odszkodowawczą Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej – pisze KRRiTV.
Czytaj też:
Solorz przerywa milczenie. „Moje dzieci wprost mnie oszukały"Czytaj też:
Medialne imperium Berlusconich przygląda się Polsce. Dołączy do gry o TVN?