Derogacja związana z VAT na książki to nie jedyna, z której korzysta Polska. Kolejna dotyczy stosowania obniżonej stawki VAT w odniesieniu do niektórych usług pracochłonnych - np. naprawy rowerów, obuwia, czy pomocy domowej. Obecnie wynosi ona 7 proc., ale po zapowiadanych przez rząd podwyżkach wzrośnie do 8 proc. Obniżoną stawkę będziemy mogli jednak stosować bezterminowo. Resort finansów zaznacza, że usługi pracochłonne zostały włączone do załącznika III dyrektywy Rady, "który umożliwia wszystkim państwom członkowskim bezterminowe stosowanie stawki obniżonej do ww. kategorii usług bez konieczności uzyskiwania prolongaty odstępstwa w tym zakresie".
Ponadto Polska korzysta z zezwolenia na stosowanie 7 proc. VAT w odniesieniu do usług związanych z budową, remontem i przebudową budynków mieszkalnych, które nie są wykonywane w ramach polityki społecznej oraz stawki 3 proc. w odniesieniu do środków spożywczych. - Przedmiotowe derogacje wygasają z dniem 31 grudnia 2010 r. Jednakże wskazać należy, iż nadal istniała będzie możliwość objęcia stawką obniżoną dostaw środków spożywczych jak również usług remontów i napraw prywatnych budynków mieszkalnych - tłumaczy przedstawicielka resortu.
Polska korzysta także z kilku derogacji dotyczących podatku akcyzowego, które jednak nie kończą się z dniem 31 grudnia 2010 r. - dotyczą przepisów przejściowych w opodatkowaniu paliw i papierosów. - Konsekwencją wygaśnięcia tych derogacji będzie konieczność dostosowania polskich przepisów w zakresie opodatkowania podatkiem akcyzowym przedmiotowych wyrobów akcyzowych do przepisów unijnych - wyjaśnia Magdalena Kobos. W przypadku oleju napędowego, do 1 stycznia 2012 r. musimy osiągnąć poziom opodatkowania w wysokości 330 euro za 1000 litrów (obecnie stawka akcyzy na taki olej wraz z opłatą paliwową wynosi 302 euro za 1000 l). W tym samym czasie podatek na węgiel i koks musi wynieść 0,3 euro za gigadżul - obecnie wyroby te są zwolnione od akcyzy.Ponadto 31 grudnia 2017 r. kończy się okres przejściowy na osiągnięcie unijnego poziomu opodatkowania papierosów. Całkowity podatek akcyzowy wynosić będzie co najmniej 60 proc. tzw. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów dopuszczonych do konsumpcji. Jednocześnie podatek nie może być niższy niż 90 euro za 1000 sztuk, niezależnie od średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży. Resort wyjaśnia, że obecnie całkowity podatek akcyzowy od papierosów wynosi 57 proc. detalicznej ceny sprzedaży papierosów należącej do najpopularniejszej kategorii cenowej co stanowi 64 euro za 1000 szt. papierosów należących do kategorii cenowej o największym popycie.
PAP, arb