Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za projektem ustawy o rezerwach strategicznych. Przewiduje on m.in., że minister gospodarki opracuje rządowy program rezerw strategicznych i że nie będą musiały one być własnością Skarbu Państwa. W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu.
Rząd przyjął projekt w połowie maja, a autopoprawkę miesiąc później. Nowe prawo ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o rezerwach państwowych. Zamiast dwóch rezerw - mobilizacyjnej i gospodarczej, będzie jedna - strategiczna. Minister gospodarki będzie miał prawo tworzenia, udostępnienia i likwidacji tych rezerw. Szef resortu będzie też sprawował nadzór nad rezerwami poprzez Agencję Rezerw Materiałowych. Wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan tłumaczył, że jest to bardzo ważna ustawa, która systematyzuje wiele zagadnień. - Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów, za co chciałbym podziękować. Porządkuje on sprawę rezerw państwowych - powiedział. Dodał, że takie rozwiązanie uprości m.in. finansowanie zadań w tym zakresie.
Jednym z podstawowych rozwiązań jest przekazanie ministrowi gospodarki kompetencji dotyczących opracowania rządowego programu rezerw strategicznych. Szef resortu będzie współpracował przy tym z innymi ministrami i organami administracji rządowej, które realizują zadania w zakresie bezpieczeństwa i obronności państwa. Program rezerw ma być uchwalany na pięć lat, ale co roku będzie można wprowadzać do niego korekty.
Obecnie prawo do tworzenia rezerw ma wiele organów państwa, co rozprasza odpowiedzialność za cały system rezerw. Nowe prawo ma też zapewnić odpowiednie finansowanie i efektywne wykorzystanie zgromadzonych zasobów strategicznych.
PAP, arb