W ramach projektu w Podlaskiem ma powstać infrastruktura pod sieć szerokopasmowego internetu, z którego za pośrednictwem operatorów lokalnych, przedsiębiorców telekomunikacyjnych, będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Jak mówił marszałek Dworzański, dzięki temu, że dostawcy internetu nie będą musieli budować infrastruktury, ceny za internet powinny być - po realizacji projektu - znacznie niższe. Zgodnie z założeniami, po zrealizowaniu projektu w 2015 roku 90 proc. obszaru województwa podlaskiego ma mieć dostęp do internetu, w tym wszystkie instytucje publiczne i firmy. Teraz w Podlaskiem dostęp do internetu ma 56 proc. mieszkańców - powiedział zastępca dyrektora departamentu społeczeństwa informacyjnego w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim Krzysztof Bielawski.
W ramach projektu, samorząd województwa podlaskiego będzie odpowiadał za budowę blisko 1,9 tys. km sieci szerokopasmowej. Sieć teletechniczna będzie prowadzona przede wszystkim wzdłuż istniejących dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański powiedział, że do tej pory w Polsce, a nawet w Europie, tak duży projekt internetowy nie był nigdzie realizowany. Wniosek na podlaską część projektu jest obecnie w trakcie oceny merytorycznej w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przeszedł już ocenę formalną. Wkrótce mają być ogłoszone przetargi na konsultanta i inżyniera kontraktu.
Jak informowało kilka miesięcy temu Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, inżynierowie kontraktu będą odpowiadać za nadzór techniczny nad pracami budowlano-montażowymi, będą też doradcami danego regionu w sprawach przetargów związanych m.in. z dostawą i instalacją sprzętu sieciowego. W marcu 2010 roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zakończyło prace przygotowawcze do wdrożenia sieci szerokopasmowego internetu w pięciu regionach Polski Wschodniej. Po ponad dwóch latach prac powstał główny dokument, tak zwane studium wykonalności projektu.
Celem wdrożenia sieci szerokopasmowego internetu w najbiedniejszych polskich regionach jest przeciwdziałanie tak zwanemu wykluczeniu cyfrowemu. Ideą sieci jest budowa odpowiedniej infrastruktury w miejscach, gdzie komercyjnym firmom się to nie opłaca. 85 proc. wartości projektu w Podlaskiem stanowić będą pieniądze z UE z "Rozwoju Polski Wschodniej", 10 proc. dołoży samorząd województwa, 5 proc. środków pochodzić będzie z budżetu państwa.
pap, ps