W niedzielę odbyła się oficjalna inauguracja działalności Portu Lotniczego Warszawa–Modlin. Jest to pierwsze w kraju lotnisko stworzone z myślą o konkretnych klientach - niskokosztowych liniach lotniczych i czarterach. Władze lotniska myślą również o obsłudze lotniczych przewozów towarowych typu cargo.
Urząd poinformował w środę, że dotacja wojewody ma związek z otwarciem stałego lotniczego przejścia granicznego na terenie lotniska w Modlinie. Docelowo zatrudnionych będzie tam ponad 100 osób – funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. W strukturze placówki znajduje się m.in. Grupa Służby Granicznej, odpowiedzialna głównie za kontrolę ruchu granicznego, Grupa Operacyjno-Śledcza, Grupa ds. Cudzoziemców prowadząca m.in. sprawy dotyczące migracji oraz Grupa Bezpieczeństwa Lotów, w skład której będą wchodzić m.in. radiometryści czy przewodnicy psów służbowych.
- Z przekazanych przez wojewodę środków zakupiono m.in. komputery, czytniki dokumentów i linii papilarnych, mobilne terminale kontroli granicznej, przyczepę pirotechniczną i robota pirotechnicznego z wyposażeniem - napisano w komunikacie.
Z lotniska w Modlinie lata dwóch przewoźników: Ryanair oraz Wizz Air.
Lotniskiem zarządza spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Jej udziałowcami są: Agencja Mienia Wojskowego, województwo mazowieckie, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki.mp, pap