Właśnie zakończył się drugi etap konkursu Lekcja z SITA, w którym znalazło się aż 13 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski! Ostatnie zadanie polegało na opracowaniu autorskiego projektu organizacji zajęć metodą SITA. Przed jury czas na podjęcie decyzji do kogo powędruje cenna nagroda.
By znaleźć się w finale konkursu, szkoły odpowiadały na pytanie Dlaczego to właśnie moja szkoła powinna korzystać z metody SITA do nauki języków obcych?. Pomysłowość uczestników nie miała granic! Dobrane argumenty miały nie tylko przekonującą treść, lecz także często niecodzienną formę wierszy, grafik. Nadesłane prace prezentowały tak wysoki poziom, że jurorzy jednogłośnie podnieśli limit szkół dopuszczonych do drugiego etapu z 10 do 13.
Później, we wszystkich szkołach, które najlepiej poradziły sobie z pierwszym zadaniem, odbywały się spotkania i rozmowy na temat metody SITA. Dzięki temu cała społeczność szkolna: dyrekcja, grono pedagogiczne, uczniowie oraz ich rodzice mogli wziąć udział w przygotowaniu pracy konkursowej. Liczyły się oryginalne pomysły i znajomość lokalnych realiów, aby zaproponować najlepsze zastosowanie urządzeń SITA i materiałów do nauki tą metodą.
- Metoda SITA pomaga porządkować wiedzę, jest również narzędziem wspomagającym proces uczenia się. Bardzo często stosowana jest do wyrównywania poziomów nauki w pierwszych klasach gimnazjum i liceum, gdzie najczęściej występują różnice w stopniu znajomości języka obcego wyjaśnia Iwona Kowalewski, ekspert SITA.
Forma pracy konkursowej projekt organizacji zajęć metodą SITA - jest dowolna, musi jednak zawierać pewne istotne informacje, jak np. grafik zajęć uwzględniający terminy kolejnych lekcjii sprawdzianów wiedzy. Projekt powinien spełniać wymogi dla innowacji pedagogicznej akceptowanej przez odpowiednie Kuratorium Oświaty. Spośród prac spełniających kryteria konkursowe, jurorzy wyłonią tę, która najpełniej wykorzystuje potencjał wygranej, a także świadczy o zaangażowaniu szkoły w realizowanie potrzeb lokalnej społeczności.
Najciekawszy projekt zostanie uhonorowany cenną nagrodą główną. Zwycięzca otrzyma 11 kompletnych zestawów SITA (urządzenie oraz kurs językowy), a także roczną licencję na bezpłatne korzystanie z tej metody. Dodatkowo, nauczyciele i opiekunowie z wyróżnionych szkół wezmą udział w dwuetapowym szkoleniu.
Stosowanie metody SITA w szkole wymaga otwartości i woli działania. To sposób nauczania mający na względzie efektywność czasową, praktyczną skuteczność, dobrostan fizyczny i satysfakcję uczniów i nauczycieli. Określenie w taki sposób priorytetów edukacyjnych, przynosi efekty w postaci świadomych i odpowiedzialnych absolwentów. Tego właśnie potrzebujemy we współczesnej Polsce.
dostarczył infoWire.pl