Powszechnie spotykaną tendencją w budownictwie jest eliminowanie zakresu prac wykonywanych na placu budowy poprzez stosowanie fabrycznie przygotowanych elementów. Dotyczy to nie tylko np. betonu towarowego czy pustaków lecz i więźby dachowej. Coraz częściej nie jest ona wycinana ręcznymi narzędziami na placu budowy lecz jest dostarczana w gotowych do zamontowania elementach od przemysłowych wytwórców. To rozwiązanie jest dominujące w krajach Europy Zachodniej i Północnej a teraz zyskuje coraz większą popularność w Polsce.
Aby móc wykonywać więźbę w sposób przemysłowych potrzebne są specjalistyczne technologie. Jedna z najczęściej stosowanych opiera się na użyciu nowoczesnego łącznika - płytki kolczastej. Jest to blacha z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po wprasowaniu w fabryce, na specjalistycznych stanowiskach tworzy trwałe i mocne połączenie. Tak powstają wiązary - elementy więźby, które szybko są montowane w całość na budowie, tworząc idealnie równe połacie dachowe.
Technologia prefabrykacji więźby dachowej z zastosowaniem płytek kolczastych pozwala nie tylko na szybkie wznoszenie konstrukcji ale też przynosi szereg dodatkowych korzyści. Jedną z takich zalet jest możliwość eliminacji słupów na poddaszach, powszechnie występujących w tradycyjnych rozwiązaniach ciesielskich.
Takie podpory ograniczają podział przestrzeni mieszkalnej na poszczególne pokoje. Często zdarza się, że inwestor już po wprowadzeniu się do domu, wniesieniu mebli, zagospodarowaniu wszystkich pomieszczeń chciałby zmienić podział poprzez przesunięcie ściany działowej. Takie powiększenie powierzchni jednego pokoju kosztem drugiego lub połączenie dwóch pokojów (duży gabinet do pracy) bywa bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe gdy mamy do czynienia ze słupami podporowymi więźby. W takich sytuacjach znakomicie się sprawdza więźba wiązarowa.
Dom według tego samego projektu lecz z różnego typu więźbą (,,WITKOWSCY")
Więźby wiązarowe na poddasze mieszkalne mogą być stosowane zarówno na stropie betonowym jak też z wykorzystaniem pasa dolnego wiązarów jako konstrukcji stropu.
Wiązary na murowanej ściance kolankowej (realizacja WIĄZAR SYSTEM)
Wiązary ze zintegrowaną ścianką kolankową (realizacja HATEK)
Wiązary z pasem dolnym jako konstrukcją stropu (realizacja MABUDO)
Technologia płytek kolczastych pozwala uzyskać przestrzeń bez słupów nie tylko przy prostych dachach (np. dwuspadowych) lecz i bardziej złożonych kształtach.
W tym domu wiązary pozwoliły uzyskać otwartą przestrzeń (,,Wiązar-System")
Również w przypadku konstrukcji więźby z lukarnami wiązary pozwalają wyeliminować słupy.
Oto przykład inwestora z Pobierowa. Zastosował on tego typu konstrukcje do nadbudowania kondygnacji na płaskim dachu pensjonatu. Aby dobrze wykorzystać dodatkową przestrzeń należało wyeliminować wszelkie słupy. Temu zadaniu sprostała technologia wiązarowa. Wystarczyło 2 dni dobrej pogody aby stała konstrukcja dachowa. Ponieważ więźba była bez słupów cale poddasze z lukarnami po obu stronach można było podzielić na 4 pokoje z łazienkami.
Pensjonat w Pobierowie. Przykład otwartej przestrzeni - więźba w montażu i gotowy pokój na poddaszu ("WASCO")
Korzystając z fabrycznie przygotowanej więźby inwestor otrzymuje konstrukcję z odpowiadającego polskim normom drewna - sortowanego pod względem wytrzymałościowym oraz suszonego. Ma to ogromne znaczenie praktyczne. W przeciwieństwie do drewna mokrego, suszona tarcica nie skręca się zabudowana w więźbie. Dzięki temu płyty kartonowo-gipsowe montowane na poddaszu nie będą pękać. Nie będą się tworzyć szczeliny. Więźba jest dużo bardziej odporna na grzyby, pleśnie i owady.
Zdjęcia i filmy z wielu realizacji można zobaczyć na oficjalnej stronie internetowej firmy Mitek Polska.
dostarczył infoWire.pl