Mali mocarze. Mistrzowie Europy z Politechniki Gdańskiej

Mali mocarze. Mistrzowie Europy z Politechniki Gdańskiej

Studenci Wydziału ETI: Szymon Zagórnik, Piotr Krzemiński oraz Mateusz Piotrzkowski wygrali 10. Mistrzostwa Europy Robot Challenge 2013 w Wiedniu. Skonstruowany przez chłopaków robot Enova okazał się najlepszy w kategorii MiniSumo. Na III miejscu podium stanął kolejny student PG - Mateusz Paczyński, twórca robota minisumo Mirror.

Wiedeńskie zawody robotyczne są największymi w Europie, w tym roku uczestniczyło w nich 440 osób z różnych stron świata, nawet z Ekwadoru i Meksyku. 320 robotów rywalizowało w 15 konkurencjach. Najpopularniejsze były walki robotów minisumo. Starcie wygląda następująco: maszyny ustawione zostają na specjalnej arenie, ich zadaniem jest zlokalizowanie, zaatakowanie i zepchnięcie z maty przeciwnika, podobnie jak podczas prawdziwej walki sumo. Na mistrzostwach w tej dyscyplinie zmierzyło się około 100 robotów z całego świata m.in. Hiszpanii, Szwecji, Meksyku, Turcji, Litwy, Łotwy oraz Polski.

Drużyny z Polski od kilku lat lokują się w światowej czołówce kategorii MiniSumo. Na zawodach nie zabrakło mistrzów z ubiegłych edycji. W początkowej fazie mistrzostw było 8 grup eliminacyjnych, nasz robot Enova oraz robot Mirror Mateusza Paczyńskiego wyszli z grup eliminacyjnych bez żadnej przegranej relacjonuje Szymon Zagórnik, reprezentant zwycięskiej drużyny Magnat Cyber Forge Team.

Następnie odbyły się rozgrywki pucharowe, w których roboty Enova i Mirror okazały się bezkonkurencyjne pokonały wszystkie roboty startujące w kategorii MiniSumo i spotkały się w walce o miejsce w finale. Rozgrywkę wygrała Enova, która w finale walczyła z robotem studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej o nazwie Storm.

Studenci z AGH to nasi odwieczni rywale, ciągle depczą nam po piętach w klasyfikacji mówi Szymon Zagórnik.

Enova pokonała Storma, tym samym nasza drużyna zdobyła tytuł mistrzów Europy. Natomiast Robot Mirror wygrał walkę o 3. miejsce z hiszpańską drużyną cieszy się Szymon Zagórnik, który podkreśla, że podczas tegorocznych mistrzostw w kategorii MiniSumo polskie drużyny zajęły wszystkie trzy miejsca na podium.

Warto dodać, że sukces na Robot Challenge 2013 osiągnął także Damian Szymański, student WETI, który zdobył 4. miejsce w konkurencji Line Follower, w której zadaniem robota jest jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy.

Cała drużyna Magnat Cyber Forge Team, Mateusz Paczyński  oraz Damian Szymański znają się z koła automatyków SKALP działającego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Wyniki drużyny Magnat Cyber Forge Team, jak i zresztą wyniki innych polskich drużyn na zawodach w Wiedniu są potwierdzeniem tego, co pewnie w głębi duszy każdy z nas wie: mamy w Polsce mnóstwo bardzo zdolnych i utalentowanych ludzi mówi Marek Andrzej Pukaluk z firmy Magnat, jeden ze sponsorów drużyny.

W najbliższym czasie 20 kwietnia chłopaki z Magnat Cyber Forge Team wystartują w Trójmiejskim Turnieju Robotów. Drużyna przymierza się również do konkursów organizowanych w Stanach Zjednoczonych, ale wyjazd stoi pod znakiem zapytania z uwagi na koszty. Młodzi liczą na zaangażowanie sponsorów.

Mistrzostwa Robot Challenge 2013 odbyły się w 23-24 marca w Wiedniu.

Źródło: Politechnika Gdańska;