W praktyce oznacza to, że niezapłacony przez naszego kontrahenta VAT przejdzie na nas. Ustawodawca stworzył furtkę od tej reguły. Jeśli w ciągu 3 dni od zrobienia przelewu na niewłaściwy numer rachunku bankowego poinformuje się odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy o błędzie, Urząd będzie mógł zwolnić nas z odpowiedzialności finansowej.
Sposób zgłoszenia konta zależy od statusu ewidencyjnego przedsiębiorcy. Formularze zgłoszeniowe to: CEIDG-1, NIP-2, NIP-7, NIP-8.
Listę prowadzi szef Krajowej Administracji Skarbowej. Dane do białej listy podatników VAT pobierane są z dostępnych rejestrów publicznych. Dane podatników będą aktualizowane raz dziennie.
Co zrobić, jeżeli na białej liście nie ma rachunku firmy:
-
Załóż rachunek rozliczeniowy w banku. Jeśli nie jesteś pewien czy rachunek, którego używasz w firmie, jest rachunkiem rozliczeniowym założonym do działalności gospodarczej, potwierdź to w swoim banku.
-
Jeśli nie nie zgłosiłeś jeszcze swojego rachunku firmowego do urzędu skarbowego, to zrób to jak najszybciej.
-
Jeśli twój bank nie przekazał jeszcze numer twojego rachunku do STIR to znaczy, że wystąpił jakiś błąd.Bank przekazuje numer rachunku rozliczeniowego do STIR automatycznie, jednak jeżeli masz konto firmowe i zgłosiłeś je do CEIDG lub urzędu skarbowego, a twoje konto wciąż nie jest widoczne w wykazie podatników VAT, warto skontaktować się z bankiem
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.