Bon Turystyczny można pobierać od 1 sierpnia. Ze względu na obawy przed drugą falą zachorowań na koronawirusa coraz głośniej mówiło się o tym, czy warto jednak planować wakacje w miejscach, w którym będzie dużo turystów. Z tym kojarzy się m.in. w sezonie wakacyjnym polskie morze. Czy można jechać na wakacje? Minister Łukasz Szumowski twierdzi, że tak. Jego zdaniem bezpieczne są wszystkie obszary, których nie oznaczono kolorem czerwonym i żółtym na zaprezentowanej dziś mapie koronawirusa.
– Mapa obszarów czerwonych i żółtych pokazuje wyraźnie, że to nie jest tak, że czas wakacji daje wzrost zakażeń. Pas zbliżony do wybrzeża jest w całości zielony – wskazał minister Łukasz Szumowski. – Nie ma tam dramatycznej liczby zakażeń. Jeśli popatrzymy na drugi pas, gdzie Polacy spędzają wakacje, czyli Mazury - również nie ma tam dużego wzrostu zakażeń – powiedział.
Na które rejony należy uważać?
Nie wszędzie jest jednak tak bezpiecznie. Jak zaznaczył Łukasz Szumowski, w Polsce są obszary, które dla własnego bezpieczeństwa lepiej omijać. - Powiaty, które są najbardziej dotknięte epidemią, znajdują się w Wielkopolsce, Małopolsce, Łódzkim, Śląskim, częściowo zahaczają o okoliczne obszary, no i Pokarpackie. Czyli taki pas w południowej Polsce raczej niż północnej - powiedział minister zdrowia.
Bon Turystyczny – gdzie wykorzystać?
Polska Organizacja Turystyczna, jeden z operatorów świadczenia, opublikowała listę podmiotów, które pozwalają na płatność Bonem Turystycznym. Zostały one poszeregowane alfabetycznie. Wśród nich znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, hotele, pensjonaty, a także lokale usługowo-gastronomiczne.
Bon turystyczny – co to jest?
Bon Turystyczny jest jednorazowym dodatkiem w wysokości 500 zł, który przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia oraz dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności.
„Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego, lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w te wakacje” – zapewnia rząd.
Jak działa bon?
Bon będzie wystawiany w formie elektronicznej z datą ważności do marca 2022 roku.
„Bon będzie można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym” – napisano w oficjalnym komunikacie.
Czytaj też:
Kwarantanna dla osób wracających z zagranicy? Jest inny pomysł. Minister Zdrowia wyjaśnia