Na czym polega faktoring?
Faktoring tylko z pozoru wydaje się skomplikowaną usługą. Tymczasem jest to bardzo prosty mechanizm, który przynosi przedsiębiorcom wiele wymiernych korzyści i często pozwala na uratowanie firmy przed poważnymi problemami. W usłudze faktoringu uczestniczą co do zasady trzy podmioty: przedsiębiorca (zwany tutaj faktorantem), odbiorca (dłużnik) oraz firma świadcząca faktoring (faktor). Faktoring polega natomiast na tym, że przedsiębiorca sprzedaje faktorowi nieprzeterminowane wierzytelności z tytułu dokonanych transakcji na rzecz odbiorcy, czyli świadczenia usługi lub sprzedaży towaru. Każda tego typu operacja musi być potwierdzona fakturą, która jest kluczowych dokumentem jeśli chcemy myśleć później o skutecznej egzekucji należności.
Faktoring - charakterystyka i rodzaje
Istnieje wiele rodzajów faktoringu, które można podzielić między innymi ze względu na zakres ryzyka (pełny, niepełny, mieszany), podział terytorialny (krajowy, międzynarodowy), wiedzę dłużnika na temat zawartej między stronami umowy (jawny, niejawny), czy też ramy świadczonych usług (globalny, pojedynczy). Najbardziej charakterystyczny podział opiera się na tym, kto ponosi ryzyko niewypłacalności dłużnika. W przypadku faktoringu pełnego (bez regresu lub właściwego) zostaje ono przeniesione przez przedsiębiorcę na faktora i to on może domagać się później od odbiorcy płatności za fakturę. Odwrotna sytuacja występuje jeśli mówimy o faktoringu niepełnym (z regresem), a faktoring mieszany cechu to, że ryzyko jest ponoszone do wskazanej w umowie wartości.
Finansowanie faktur w praktyce
Wybór odpowiedniego rodzaju zależny jest od specyfiki danej transakcji, wiarygodności kontrahenta i wielu innych indywidualnych czynników. Z faktoringu korzystają zarówno przedsiębiorcy, którzy mają ciągłe problemy z uzyskaniem płatności w terminie i przez to popadają w kłopoty finansowe, jak i właściciele firm, którzy przyjmują odległe terminy uiszczania należności i chcą uzyskać środki pieniężne o wiele wcześniej. Oczywiście, usługa faktoringu wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty, w tym prowizji, a więc do nie trafia cała kwota wynikająca z faktury, ale często warto jest ponieść taki koszt i zachować płynność finansową.
Dlaczego warto zdecydować się na faktoring
Z faktoringu korzysta już wiele tysięcy polskich firm, a wiele z nich stosuje kilka rodzajów tej usługi, w zależności od bieżących potrzeb. Na rynku istnieje na tyle dużo instytucji świadczących faktoring, że wybór optymalnych warunków umowy jest bardzo prosty. Najlepiej zwrócić się w tej sprawie do sprawdzonej i dobrze ocenianej przez innych przedsiębiorców firmy faktoringowej. Pamiętajmy, że faktoring powinien przynosić satysfakcję każdej ze stron, dlatego warto skonstruować umowę w taki sposób, aby nie pojawiły się żadne niedomówienia.
Nowy sposób na pieniądze z faktur?
Problemy z płynnością finansową, które często stają na drodze przedsiębiorców znalazły swoje ujście w całkowicie nowych rozwiązaniach, po które możemy sięgać bez wychodzenia z domu. Jednym z nich jest usługa faktoringu on-line, oferowana przez ING Finansowanie Faktur. O czym dokładnie mowa? Finansowanie Faktur to nowoczesny, wygodny sposób na otrzymanie płatności, bez zbędnej zwłoki w postaci odroczonego terminu narzuconego przez Kontrahenta. Wszelkie formalności dopełniane są przez Internet a efekty działania usługi, niemal natychmiastowo przekładają się na usprawnienie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Warto więc sprawdzić to rozwiązanie.