Policja zwraca uwagę w komunikacie, że oszuści od kilku lat podszywają się pod prezesa Urzędu Patentowego i wysyłają do petentów fałszywe decyzje o udzieleniu praw ochronnych na znaki towarowe, wzywające do wniesienia opłaty, oraz świadectwa ochronne. W ostatnim czasie oszuści zmodyfikowali jednak swoje działania. Obecnie wykorzystują dwa kanały komunikacji: tradycyjną korespondencję listową oraz wiadomości wysyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Oszustwo na Urząd Patentowy. Jak nie dać się nabrać?
– Podobnie jak w latach ubiegłych, oszuści w korespondencji wciąż umieszczają sfałszowane decyzje, które wzywają do wniesienia opłaty za udzielenie ochrony. Żądane kwoty są podane w EURO, a wskazany do płatności rachunek bankowy nie jest rachunkiem polskim. Rachunki te są prowadzone przez banki np. w Niemczech, na Litwie, Irlandii, Belgii czy Holandii – czytamy w komunikacie.
– Dołączane jest również pismo wzorowane na wydawanych przez Urząd Patentowy dokumentach, potwierdzających udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy. Niezmiennie w decyzjach tych, dla uwiarygodnienia podawane są prawdziwe dane dotyczące zgłaszanych przedmiotów własności przemysłowej – dodano.
Policja zwraca uwagę, że decyzje o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy są wysyłane drogą elektroniczną tylko przez EPUAP lub PUEUP, o ile taka forma została wskazana przez zgłaszającego. Dodatkowo są one opatrzone podpisem elektronicznym oraz QR kodem. Ponadto świadectwa ochronne zawsze wysyłane są pocztą listową po wcześniejszym uiszczeniu opłaty, a decyzje urzędu o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy oraz świadectwa ochronne są wysyłane osobno w różnych terminach, więc zgłaszający nie otrzyma ich w jednej korespondencji.
Jak rozpoznać oszustów?
Jak rozpoznać fałszywą decyzję?
-
może być przesłana drogą mailową;
-
kwoty związane z udzieleniem ochrony wyrażone są w euro;
-
do uiszczenia opłaty podany jest oszukańczy numer rachunku, który wskazuje, że konto jest prowadzone przez instytucję znajdującą się poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej;
-
dołączone jest elektroniczne świadectwo ochronne, które Urząd Patentowy wydaje wyłącznie w wersji papierowej.
Policja zaleca, by uważnie czytać otrzymaną korespondencję, sprawdzić na jaki rachunek należy dokonać płatności (jedynym rachunkiem bankowym wykorzystywanym przez Urząd Patentowy do płatności z tytułu udzielenia praw ochronnych na znaki towarowe jest rachunek prowadzony w Narodowym Banku Polskim: 93 1010 1010 0025 8322 3100 0000, inny numer bankowy prowadzony w Polsce lub poza granicami RP oznacza próbę dokonania przestępstwa).
– W przypadku podejrzenia usiłowania popełnienia przestępstwa lub w sytuacji, gdy przestępstwo to zostało popełnione niezwłocznie poinformuj o tym fakcie swój bank oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policję lub do Prokuratury – apeluje policja.
Czytaj też:
Oszustwo „na legionellę”. W jaki sposób działają przestępcy?Czytaj też:
Jak nie dać się złapać na szybki przelew