W jaki sposób zacząłeś zajmować się aplikacjami służącymi do płatności i technologią blockchain?
Kiedy studiowałem zarządzanie dużo podróżowałem i zawsze widząc ludzi wykonujących przelewy tradycyjnymi przelewami albo przekazami pocztowymi zastanawiałem się dlaczego są one tak powolne i tak dużo kosztują? Taka płatność międzynarodowa (na niewielką kwotę) trwa bowiem około 3 dni, czasem nawet więcej, a jej koszt to 10 do nawet 12 procent. To bardzo drogo. W tamtym okresie to jest w 2012 roku poznałem wielu programistów, ekonomistów i osoby współtworzące społeczność bitcoin i blockchain. Jednocześnie zdałem sobie sprawę, że segment transferów międzynarodowych jest wart setki miliardów dolarów każdego roku. Zacząłem łączyć te fakty i utworzyłem zespół osób, chcących zaoferować płatności dostępne w szczególności dla tych, którzy zarabiają najmniej. Technologia nie pomaga, gdy zarabiają na niej ogromne korporacje, a nie wnosi żadnych pozytywnych zmian dla zwykłego człowieka. Pomyślałem, że blockchain umożliwi połączenie osób chcących wysłać płatność i tych kupujących cyfrowe waluty. Tak zaczęliśmy budować Cashaa.
Czy możesz powiedzieć naszym czytelnikom trochę o tym, czym jest Cashaa?
Cashaa jest platformą typu peer-to-peer służącą do przesyłania pieniędzy przy użyciu technologii blockchain. Po prostu dopasowujemy oferty transferu środków pieniężnych złożonych przez dowolną osobę wraz z ofertami zakupu i sprzedaży cyfrowych walut z całego świata. W ten sposób tworzymy sytuację win-win dając ogromne korzyści zarówno nadawcom jak i osobom handlującym walutami.
Powiedziałeś – wymiana oraz transfer pieniędzy przy użyciu blockchain. Jaki jest to blockchain? Czy to ten wykorzystywany przez Bitcoin albo Ethereum czy inny?
Cashaa jest neutralną technologią. Obecnie używamy Blockchain, który służy jako rozliczeniowa księga transakcji Bitcoin ale w przyszłości dopuszczamy możliwość używania także tych mniej powszechnych protokołów. Obecnie Bitcoin to 80% rynku cyfrowych walut, zatem nasz wybór jest uzasadniony. Chcemy obsługiwać największy dostępny rynek.
Jak działa usługa umożliwiająca bezprowizyjny transfer gotówki?
Dopasowując żądania transferu gotówki z bieżącymi zleceniami handlowców Cashaa tworzy specyficzny ekosystem, który sprawia, że transakcje płatnicze są szybkie i efektywne. Korzystamy z tego, że osoby kupujące i sprzedające cyfrowe waluty płacą duże prowizje transakcyjne a także, że w różnych miejscach na świecie ceny tych aktywów różnią się od siebie. Potrafimy wykorzystać te cechy na rzecz osób przesyłających środki.
W jaki sposób Twoja platforma jest korzystna dla handlowców?
Myślę, że korzyści dla osób handlujących walutami są bardzo duże. Zamiast dostępu do ofert wyłącznie osób chcących kupić i sprzedać aktywa walutowe - otwieramy im drzwi do ogromnego rynku przekazów zagranicznych. Oznacza to większą płynność, wygodę i szybkość, a także dużo większe zyski. Dzięki nam są oni wstanie uzyskać i obsłużyć dużo więcej transakcji niż dotychczas.
Czy możesz wyjaśnić jak Wasza usługa działa bez rachunku bankowego, karty kredytowej i nie wymaga aplikacji na smartfona?
Cashaa oczywiście działa na każdym urządzeniu takim jak smartfon, tablet, czy laptop. Wystarczy aby nadawca zarejestrował się i potwierdził swój telefon komórkowy oraz adres e-mail. To tak proste, jak założenie nowego konta Gmail. Nie muszą oni znać ani umieć korzystać z Bitcoin, blockchain czy innych cyfrowych walut.
Nadawcy składają swoje oferty jak na przykład: "Chcę wysłać 50 funtów z Londynu, tak aby w Delhi moja rodzina otrzymała 4500 rupii indyjskich". 1. Cashaa przekształca tę prośbę w transakcję handlową dostępną jednocześnie dla osoby sprzedającej bitcoiny w Londynie oraz kupującego w Delhi. 2. Gdy pojawią się dwie odpowiadające sobie oferty - przedsiębiorca z Londynu wysyła odpowiednią ilość bitcoinów do Cashaa i otrzymuje 50 GBP od nadawcy po przekazaniu mu unikalnego kodu z naszego systemu. 3. Przedsiębiorca w Delhi dostarcza gotówkę do odbiorcy i otrzymuje inny unikalny kod wygenerowany przez Cashaa. Oznacza to, że Casha działa jako depozyt escrow (zaufany pośrednik) i umożliwia natychmiastową wypłatę środków formie bitcoinów albo innej cyfrowej waluty.
Czy uważasz, że można zmienić sposób w jaki ludzie codziennie dokonują globalnych płatności?
Cashaa jest rewolucyjnym systemem i używa bardzo dobrego mechanizmu w pełni peer-to-peer w który nie są zaangażowane banki ani operatorzy kart kredytowych, pozwalając jednocześnie zaoszczędzić bardzo dużą część każdej płatności – w szczególności zagranicznej. Myślę, że sposób przesyłania środków i przyzwyczajenia można zmienić, oferując skuteczną, szybką i bezpieczną metodę. Wierzymy, że jest nią Cashaa.
Czy możesz powiedzieć naszym czytelnikom o rynku Cashaa?
Światowym rynek przekazów pieniężnych jest wart około 600 miliardów dolarów rocznie, a same środki gotówkowe transferowane są na kwotę 300 miliardów dolarów każdego roku. Duża część to płatności za usługi i towary przesyłane w ramach jednego kraju czy nawet miasta. Od wszystkich tych transferów pobierane są prowizje 5-10%, czasem nawet dochodzące do 20%. Uważam, że w XXI wieku to jest już nie do przyjęcia. Dzięki Cashaa możemy całkowicie wyeliminować wszelkie koszty infrastruktury, które w jakiś sposób usprawiedliwiają te ogromne opłaty.
Jaka jest ogólna misja Cashaa?
Naszą misją jest, aby transfery pieniężne były dostępne bez opłat dla wszystkich na całym świecie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – zapraszamy na organizowane przez nas co miesiąc wydarzenie Warsaw Block (poruszane tematy: cyfrowe waluty, Blockchain, Bitcoin, Ethereum, Dash, Internet of Things, Smart Contracts i inne).
Najbliższe spotkanie już w czwartek 25.09.2016 w siedzibie Microsoft – al. Jerozolimskie 195A w Warszawie od godziny 19:00.
Autorzy: zespół Coinfirm.io
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.