Dziennik „The Guardian” donosi, że platforma YouTube zablokuje dostęp do filmów zawierających fałszywe informacje na temat związku koronawirusa SARS-CoV-2 z siecią 5G. Spiskowe teorie na ten temat pojawiły się jakiś czas temu w sieci i stały się przyczyną podpaleń masztów 5G w Wielkiej Brytanii oraz ataków na pracowników układających światłowody.
O sprawie podpaleń i ataków donosiliśmy wczoraj na Wprost.pl. Co najmniej trzy maszty 5G zostały podpalone w ciągu ostatniego tygodnia. Policja i straż pożarna zostały wezwane do ich ugaszenia. Rzecznik największego operatora komórkowego w Wielkiej Brytanii – Vodafone – potwierdził, że cztery maszty 5G zostały atakowane w ciągu ostatnich 24 godzin. Policja rozpoczęła już dochodzenie w sprawie ich podpaleń się.
Co najmniej jeden masz w Birmingham, który nie zapewnia nawet usług 5G, należący do operatora EE, także został podpalony. „Ten maszt służył tysiącom ludzi w rejonie Birmingham, zapewniając im niezbędną łączność 2G, 3G i 4G od wielu lat. Postaramy się przywrócić zasięg tak szybko, jak to możliwe, ale szkody spowodowane przez pożar są znaczne” – powiedział rzecznik EE.
Pogłoski i teorie spiskowe dotyczące związku między technologią 5G i rozprzestrzenianiem się koronawirusa zaczęły się rozpowszechniać głównie za pośrednictwem sieci społecznościowych. Na Facebooku istnieje wiele grup, których tysiące członków powtarza fałszywe i wprowadzające w błąd twierdzenia, że technologia 5G jest szkodliwa. Sporo jest filmików na YouTube’ie, które są teraz usuwane.
Co to za teorie? Jedna z nich twierdzi, że koronawirus pochodzi z Wuhan, a chińskie miasto niedawno wprowadziło technologię 5G. Teraz wirus ma rzekomo rozprzestrzeniać się na inne miasta, które również jej używają. Oczywiście teorie spiskowe nie wspominają o tym, że pandemia koronawirusa dotarła do państw takich jak Iran i Japonia, gdzie 5G nie jest jeszcze używane.
Nie ma żadnych dowodów naukowych łączących pandemię koronawirusa z 5G, ani dowodów jakichkolwiek negatywnych skutków zdrowotnych technologii 5G. Full Fact, niezależna organizacja non-profit, weryfikująca fakty w Wielkiej Brytanii, zbadała plotki po tym, jak jedna z brukowych gazet o nich napisała. Co prawda 5G wykorzystuje wyższą częstotliwość fal niż 4G lub 3G, ale organy regulacyjne odnotowały niższy poziom promieniowania elektromagnetycznego niż stanowią normy.
To oczywiście nie powstrzymało rozprzestrzeniania się teorii spiskowych. Niektórzy Brytyjczycy, jak donosi prasa, nękają nawet pracowników układających kable światłowodowe do instalacji 5G, twierdząc, że po podłączeniu masztów 5G „zabije wszystkich”.
Brytyjscy operatorzy zamierzają przedsięwziąć odpowiednie środki i rozpocząć kampanię informacyjną. Tym bardziej, że solidarnie uważają, że podpalenia masztów w dobie koronawirusa zagrażają bezpieczeństwu narodowemu. „Przykro mi o tym donieść, ale wandale przeprowadzili serię ataków podpaleń masztów telefonii komórkowej akurat w czasie wielkiego kryzysu epidemicznego” – powiedział Nick Jeffery, dyrektor generalny Vodafone. „W tej chwili jest to kwestia bezpieczeństwa narodowego. Dochodzeniem zajęły się jednostki policji zwalczające terroryzm”.
Rządowy Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu (DCMS) oficjalnie nazwał teorie spiskowe „głupimi”, po tym, jak otrzymywał raporty o podpaleniach masztów. DCMS wezwał sieci społecznościowe do kontrolowania rozpowszechniania tych dezinformacji. „Portale społecznościowe muszą działać odpowiedzialnie i podejmować znacznie szybsze działania, aby powstrzymać te nonsensowne teorie u nich rozpowszechniane” – oświadczył DCMS.
Działanie YouTube’a są odpowiedzią na ten apel.
Czytaj też:
Brytyjczycy podpalają maszty 5G. Z powodu teorii spiskowych dotyczących koronawirusaCzytaj też:
Broń biologiczna, 5G, spisek. Viralowe fake newsy na temat koronawirusa