Misją BGK – polskiego banku rozwoju jest wsparcie działań, które mają na celu rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Działania obejmują między innymi budowanie kapitału społecznego, zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.
Przyszli nobliści?
Realizacją tych wartości jest program „Talenty Jutra”, którego cel to wsparcie młodych osób w wieku 19-25 lat, będących w trakcie realizacji projektów naukowych w dziedzinach nauk ścisłych i medycynie. Jest o co walczyć, bo wygrana wynosi 25 tys. zł na kontynuację projektu i pozwala poszerzyć obszar badań naukowych, rozwinąć lub udoskonalić projekt. Tym samym wsparcie umożliwia wejście w karierę naukowo-badawczą. Jedną z licznych wartości dodanych jest praktyczna nauka wiedzy, jak pozyskać dofinansowanie na badania, potrzebna w dalszych krokach kariery naukowej.
– Widzimy też, że młodzi ludzie potrzebują wsparcia. Zarówno międzynarodowa kariera, jak i droga po nagrodę Nobla mogą stać przed nimi otworem. Żeby ten cel osiągnąć, nie wystarczy indywidulana ciężka praca. Dzisiaj jest to praca zbiorowa, projektowa. Dlatego powstał ten program – nie tylko po to, żeby dofinansować projekty, ale także po to, żeby zmienić sposób myślenia, sposób pracy. – podsumowuje Zuzanna Piasecka, prezes Fundacji Empiria i Wiedza.
Do 30 września br. młodzi naukowcy i innowatorzy będą mieli możliwość przesyłania zgłoszeń projektów. Wyłonieni finaliści, zaprezentują swoje projekty komisji w formie kilkuminutowych sesji pitchingowych. Zwieńczeniem programu będzie gala finałowa, która odbędzie się 28 listopada br. w Warszawie.
Siła napędowa polskiej gospodarki
Najważniejsze w osiągnięciu wysokiej pozycji Polski w rankingach krajów europejskich jest daleko idący rozwój gospodarczy, technologiczny i naukowy. Przyszłość leży w inżynierach i naukowcach, bo to właśnie ich działania, znacząco przyczynią się umocnienia pozycji naszego kraju. Oprócz biotechnologii, informatyki, medycyny, nauk chemicznych, fizycznych i astronomicznych jest jeszcze jeden obszar, na którym BGK szczególnie zwrócił uwagę.
Wsparcie projektów interdyscyplinarnych w zakresie 3W (woda-wodór-węgiel) otwiera drzwi do wielu zastosowań w świecie nauki i biznesu. W obliczu zmian klimatycznych i transformacji energetycznej, inicjatywy 3W znajdą szerokie zastosowanie, jednocześnie umacniając przewagę konkurencyjną Polski.
W imieniu redakcji Wprost.pl, serdecznie zapraszamy do przesyłania zgłoszeń. Jeśli jesteś młodym naukowcem ze zmianą świata i Polski na lepsze, to program „Talenty Jutra” jest dla ciebie.
Więcej informacji: https://empiriaiwiedza.pl/konkursy/talenty-jutra