Jesienią agencja Bloomberg informowała, że AccorInvest planuje sprzedać nieruchomości pod marką Sofitel w Paryżu, a także pięć hoteli Ibis w Wielkiej Brytanii, hotel w Holandii, hotel Sofitel w Europie Środkowej i kilka innych nieruchomości. Polskim „elementem” może być właśnie sopocki Grand. Informatorem serwisu Trojmiasto.pl jestjeden z menadżerów hotelu. Według uzyskanych od niego informacji transakcja ma opiewać na kwotę 70 mln euro i zostać sfinalizowana do końca stycznia 2024 r.
Sofitel Grand Sopot – na sprzedaż czy jednak nie?
Wiadomość tę sprawił serwis money.pl. Emilia Maraszek, kierownik ds. komunikacji grupy Orbis odpisała, że hotel nie został sprzedany, ale nie może ona udzielać żadnych dalszych informacji, gdyż „przestrzega zasad poufności”.
Sofitel Grand Sopot po raz pierwszy przyjął gości pod koniec lat 20. XX wieku. Na początku września 1939 roku w „Kasino Hotel” miał swoją siedzibę niemiecki sztab, który dowodził atakiem na Półwysep Helski. Hotel oparł się zniszczeniom wojennym. W 1945 roku działał tam szpital wojskowy.
Przez dekady uchodził za jeden z najdroższych obiektów w Polsce, w czasach PRL dostępny był właściwie tylko dla zagranicznych gości i dygnitarzy. Zatrzymywały się tam również gwiazdy estrady, które uświetniały sopockie festiwale muzyczne oraz Festiwal Filmów Fabularnych.
Lista znanych gości, którzy w ciągu blisko stuletniej historii Grand Hotelu, odwiedziło to miejsce, obejmuje m.in. Marlene Dietrich, Grete Garbo, Paula Anke, Charlesa Aznavour, Karela Gotta, Jana Kiepure, Annie Lenox z zespołu Eurytmics, prezydenta Ignacego Mościckiego, hiszpańskiego króla Alfonsa XIII, prezydenta Rosji Władimira Putina, Sławomira Mrożka, Agnieszkę Osiecką, Marylę Rodowicz, Sandrę, Shakirę, zespół Boney M.
Czytaj też:
Turyści śpią tu w beczce do wina. Tak wygląda najbardziej nietypowy hotel na świecieCzytaj też:
Najlepszy hotel na świecie w 2023 roku. Można polecieć tam z Polski za kilkadziesiąt złotych