Pracownicy AGI-DS Poland, działającego w ramach Amazon MLS Poland, zostali poinformowani o planowanej zmianie warunków pracy. Firma zamierza zrezygnować z modelu zdalnego i hybrydowego, wprowadzając wyłącznie stacjonarną pracę z biura w Gdańsku. Decyzja ta dotyczy około 86 proc. zatrudnionych, którzy obecnie pracują w trybie zdalnym, co stawia wielu z nich przed groźbą utraty zatrudnienia.
Kontrowersyjna decyzja Amazona
Według Komisji Zakładowej OZZIP, decyzja o przejściu na pracę stacjonarną została podjęta bez przedstawienia szczegółowych analiz. Związkowcy wskazują, że globalne badania oraz wewnętrzne dane Amazona pokazują efektywność pracy zdalnej. Mimo to firma powołuje się na kwestie bezpieczeństwa danych, chociaż nie odnotowano żadnych incydentów z tym związanych.
„Podjęliśmy decyzję o przejściu zespołu Data Services z trybu hybrydowego na biurową pracę stacjonarną. Powiadomiliśmy już o tym naszych pracowników, jednocześnie zobowiązując się do udzielenia im wsparcia w okresie przejściowym” – poinformowało redakcję Wprost.pl biuro prasowe Amazon.
Czytaj też:
Duże zwolnienia w popularnym zakładzie. Pracownicy odejdą jeszcze w tym miesiącu
Duży problem dla załogi
Wprowadzenie pracy stacjonarnej wymagałoby od pracowników przeprowadzki do Gdańska, co wiąże się z destabilizacją życia rodzinnego, wysokimi kosztami i koniecznością zmiany szkół czy miejsc pracy partnerów. Zdaniem związkowców, zmiana ta jest niezgodna z polityką firmy dotyczącą inkluzywności i działań proekologicznych. W efekcie, większość pracowników objętych obowiązkiem pracy z gdańskiego biura, prawdopodobnie musiałaby podjąć decyzję o zmianie zatrudnienia. Nie wszystkim, co absolutnie zrozumiałe, byłoby to na rękę.
Czytaj też:
Zwalniają blisko 2 tys. pracowników. Kryzys dotknął tę branżę
Oczekiwania pracowników
Zatrudnieni oczekują od Amazon MLS Poland:
- Wycofania decyzji o pełnym przejściu na model stacjonarny.
- W przypadku jej utrzymania – przedstawienia rzetelnych analiz oraz zapewnienia wsparcia dla osób, które nie mogą zmienić miejsca zamieszkania.
Związkowcy apelują o dialog
Komisja Zakładowa OZZIP podkreśla, że wymuszenie przeprowadzki i codziennych dojazdów obniży jakość życia pracowników oraz narazi firmę na utratę doświadczonych specjalistów. Pracownicy oczekują transparentności oraz uwzględnienia ich głosu w procesie decyzyjnym.