Kaprolaktam to związek chemiczny, z którego wytwarzane są tworzywa konstrukcyjne oraz nylony ? z tych z kolei m.in. damskie pończochy. Kaprolaktam jest dla naszej branży chemicznej substancją o szczególnym znaczeniu. Na świecie funkcjonują bowiem zaledwie trzy przemysłowe technologie wytwarzania tej substancji, a jedna z nich to technologia polska. Tę przewagę nad konkurentami postanowiły wreszcie wykorzystać dwie produkujące kaprolaktam firmy: Zakłady Azotowe Puławy oraz Azoty Tarnów. Zarządy obu spółek podpisały w poniedziałek porozumienie o wspólnej kaprolaktamowej inwestycji w Azji. Zakład, który byłby zdolny produkować co najmniej 120 tys. ton chemikaliów rocznie, miałby stanąć w Chinach lub na Tajwanie.
? Nasze spółki współpracowały już w przeszłości przy rozwoju technologii produkcji kaprolaktamu oraz odpłatnym jej udostępnianiu stronom trzecim ? powiedział prezes ZAP Paweł Jarczewski. Wyjaśnił też wybór lokalizacji. ? Od wielu lat mamy również świetne relacje handlowe w zakresie przetwórstwa kaprolaktamu na azjatyckich rynkach ? dodał. Azja, w szczególności zaś Chiny, to rejon, w którym w ostatnich latach popyt na kaprolaktam rośnie najszybciej na świecie ? o około 8 proc. rocznie, podczas gdy globalna średnia to 3 proc.
? Taka lokalizacja powinna zapewniać możliwość korzystnego pozyskiwania surowców i energii, zapewniającego konkurencyjne koszty wytwarzania ? stwierdził z kolei Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.
Polski kaprolaktam na pończochy dla Azjatek
Dodano: / Zmieniono:
Puławy i Tarnów coraz bliżej Azji. Właśnie tam polskie firmy chemiczne zamierzają postawić nową fabrykę kaprolaktamu związku niezbędnego do produkcji nylonów.