Ustalanie wysokości alimentów na dziecko często wiąże się z trudnymi negocjacjami rodziców. Emocje, które towarzyszą rozstaniu się małżonków, utrudniają uzgodnienie kompromisowej kwoty. Dlatego warto wiedzieć, co przy wyliczaniu świadczenia uwzględnia sąd.
Wysokość alimentów zależy od dwóch kwestii: potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych osoby zobowiązanej do wypłacania świadczenia. Sąd do każdego przypadku podchodzi indywidualnie.
Pamiętajmy, że przyznana kwota nie musi być cały czas taka sama. ,,W sytuacji kiedy zmieniają się okoliczności, czy to stronie dziecka, czy osoby zobowiązanej do wypłacania świadczenia, można wystąpić o podwyższenie lub obniżenie alimentów" - wyjaśnia w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl adwokat Magdalena Czernicka-Baszuk. Co ważne, nie zawsze muszą one wraz z wiekiem dziecka wzrastać. Ich wysokość jest uzależniona np. od tego, do jakiej szkoły ono uczęszcza i ile pieniędzy wydaje na swoje hobby.
Alimenty przysługują dziecku co najmniej do uzyskania pełnoletności. ,,Jeżeli po ukończeniu 18. roku życia nadal się ono uczy i nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, obowiązek wypłacania świadczenia nie ustaje" - mówi ekspertka.
dostarczył infoWire.pl