"Uruchomienie bloku gazowo-parowego o mocy 463 MWe we Włocławku przebiegło z sukcesem - turbina gazowa osiągnęła zakładane 3 tysiące obrotów" - napisano w komunikacie. Kolejne fazy uruchamiania koncentrować będą się na przygotowaniu instalacji do pierwszej synchronizacji z siecią krajową, która planowana jest na styczeń, oraz dalszej optymalizacji pracy bloku. Faza ruchu regulacyjnego powinna zakończyć się w II kwartale przyszłego roku przeprowadzeniem przez PKN Orlen kompletnych pomiarów parametrów gwarantowanych i odbiorem inwestycji.
– To historyczna chwila nie tylko dla PKN Orlen, ale również dla polskiej branży energetycznej. Uruchomiliśmy flagową inwestycję, która jest pierwszym w Polsce blokiem CCGT o dużej mocy i ma ogromne znaczenie także dla wzmocnienie doskonałości operacyjnej Grupy Orlen i bezpieczeństwa Krajowego Systemu Energetycznego - powiedział członek zarządu PKN Orlen Piotr Chełmiński, cytowany w komunikacie.
Obecnie PKN Orlen posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 5000 MW. Dwa nowe projekty - we Włocławku i w Płocku - powiększą moc elektryczną o ponad 1000 MW, a cieplną o 630 MW.
PKN Orlen rozpoczął budowę bloku gazowo-parowego we Włocławku w kwietniu 2013 r. Wartość inwestycji, która rozpocznie funkcjonowanie pod koniec 2015 r., wyniesie wraz z serwisem 1,4 mld zł. Elektrownię buduje konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2014 roku 106,83 mld zł. Spółka notowana jest na rynku głównym GPW od 1999 r.
(ISBnews)