Prezes ARP otwierając debatę zaznaczył, że w Polsce doszliśmy do punktu, w którym wsparcie państwa dla procesów modernizujących gospodarkę jest niezbędne. – Impuls pochodzący od państwa może wznieść naszą gospodarkę na wyższy poziom i otworzyć przed nią nowe perspektywy. Jako prezes Agencji Rozwoju Przemysłu cieszę się, że jestem częścią zespołu, który podjął się tego zadania" – powiedział Chludziński.
Dodał, że jednym z jego zadań jest udowodnienie, że spółki te mogą być nowoczesnym narzędziem budowania pozycji kraju w gospodarce światowej.
Panel dyskusyjny otworzył wicepremier Mateusz Morawiecki, który podkreślił rolę instytucji państwowych we wspieraniu rozwoju polskich przedsiębiorstw.
"Mamy kilkaset miliardów na inwestycje w nadchodzących latach. Powinniśmy zrobić wszystko, aby te środki były jak najlepiej zagospodarowane przez polskie firmy. Chodzi nam o to, żeby rósł polski kapitał i własność, a dobrobyt rozprzestrzeniał się po całym kraju. To jest teraz nasz priorytet. Chcemy budować silne mechanizmy i instytucje gospodarcze, które będą pomagać w rozwoju polskich przedsiębiorstw" – powiedział Morawiecki.
W ARP trwają obecnie prace nad nową strategią, których celem jest zdynamizowanie i unowocześnienie spółki tak, aby jak najlepiej mogła wpisać się w realizację rządowego Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
– Rolą Agencji Rozwoju Przemysłu jest nie tylko wspieranie innowacji, ale także pomoc regionom słabiej rozwiniętym poprzez stymulowanie rozwoju infrastruktury i inwestycji, tak jak to robimy w specjalnych strefach ekonomicznych. Przykładem jest Klaster Edukacji Zawodowej na terenie Tarnobrzeskiej SSE Euro-Park Wisłosan, który kształci kadry i specjalistów dla potencjalnych inwestorów. ARP otwiera się także na nowoczesne branże. Uruchamiamy akcelerator gier komputerowych w Cieszynie, interesujemy się sektorem kosmicznym, robotyką. Szukamy wewnętrznych synergii i porządkujemy portfel firm – powiedział Chludziński.Jednym z głównych celów ARP jest nadal restrukturyzacja spółek w gorszej kondycji finansowej. Planowana jest jednak zmiana zasad, jakie obowiązywały do tej pory. Jak podkreślał prezes, w ostatnich latach zbyt często proces restrukturyzacji polegał na podtrzymywaniu niezdolnych do działalności spółek i stopniowej wyprzedaży ich majątku, w celu pozyskania środków na dalsze ich trwanie.
– Chcemy wprowadzić nowe podejście do restrukturyzacji firm, wobec spółek Skarbu Państwa zastosować rygorystyczne kryteria oceny, ponieważ mają one realizować cele strategiczne z punktu widzenia gospodarki i stać się jej motorem napędowy – zapowiedział prezes.
Jego zdaniem, za pośrednictwem takich firm jak ARP państwo może budować pozycję Polski jako miejsca do prowadzenia biznesu opartego na wiedzy. Służyć temu będzie również kooperacja w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju.
Działając w oparciu o nową strategię ARP S.A. zamierza wspierać polskie przedsiębiorstwa, w tym spółki Skarbu Państwa, poprzez udzielanie finansowania na realizację przedsięwzięć innowacyjnych, rozwojowych i inwestycyjnych, podejmowanie inicjatyw na rzecz wdrażania innowacyjnych rozwiązań oraz zarządzanie dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec i TSSE Euro-Park Wisłosan.