Sprzedaż polskiego oddziału to element strategii, którą wprowadza nowy prezes John Cryan. Zakłada ona sprzedaż mniejszych oddziałów działających za granicą, by zebrać kapitał i sprostać zaostrzonym przepisom dotyczącym funkcjonowania banków. Równocześnie sprzedaż Deutsche Bank Polska wpisuje się w plan polskich władz zakładający repolonizację sektora bankowego. Dwa źródła, z którymi kontaktował się Reuters, potwierdziły ten plan, jednak niemiecki gigant bankowy odmówił udzielenia komentarza.
Oba źródła agencji wskazały również, że niemiecki bank może mieć problem ze znalezieniem kupca, ponieważ jedna trzecia udzielonych przez bank kredytów, które wciąż nie zostały spłacone, jest denominowana w euro i franku szwajcarskiej i mało prawdopodobnym jest, by regulator rynku finansowego zgodził się na sprzedaż tych aktywów.
Jeśli potwierdzą się doniesienia o sprzedaży przez niemieckiego giganta polskiego oddziału, będzie to kolejny po włoskim UniCredit oraz austriackim Raiffeisen zagranicznym koncernie bankowym, który zdecydował się na wycofanie z polskiego rynku.
Deutsche Bank Polska jest jedenastym kredytodawcą w Polsce pod względem kwoty udzielnych pożyczek w Polsce. Jego aktywa wynoszą 38 miliardów złotych. Wyniki banku spadły w minionym roku ze względu na niskie stopy procentowy i zwiększenie składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.