Szałamacha przypomniał program Prawa i Sprawiedliwości z 2014 roku, w którym pojawił się zapis: „Będziemy podwyższać kwotę wolną od podatku, co roku o jedną dziesiątą, tak długo aż dochód zwolniony nie osiągnie poziomu minimum egzystencji. Oznacza to podwojenie kwoty wolnej z obecnej 3091 zł rocznie do ok 6000 rocznie”.
Były minister finansów wspomina, że pamięta dobrze ten zapis, ponieważ sam był jego autorem. Jak wskazuje Szałamacha, powrót do tej propozycji jest dobry z dwóch powodów. Pierwszy z nich, to uniknięcie jednorazowego podniesienia kwoty wolnej do 8 tys. złotych, która spowodowałaby „ubytek dochodów z PIT i składek do NFZ rzędu 20 mld złotych rocznie”.
„Próba uniknięcia powyższego ryzyka (spadku dochodów z PIT - red.) poprzez wprowadzenie podatku jednolitego i przesunięcie klina podatkowego z niskich dochodów na wyższe oznacza konieczność tak znacznej podwyżki podatków dla tych osób (nawet o połowę) która zakłóci inwestycje małych i średnich firm, na których nam zależy” – wskazuje drugi powód Szałamacha.
„Ponadto powstaje ewidentna kontrowersja natury politycznej – te osoby będą protestować. Dlatego warto wrócić do dobrze przemyślanej propozycji z 2014. Sensownie krok po kroku. Pierwszy krok 1 stycznia 2018” – kończy swój wpis Szałamacha.
Kwota wolna od podatku na niezmienionym poziomie
Posłowie 15 listopada zadecydowali o pozostawieniu kwoty wolnej od podatku na takim samym poziomie. Wcześniej odrzucono poprawki opozycji m.in. zakładające podwyższenie kwoty wolnej do 6,5 tysiąca złotych. Projekt ustawy poparło 227 posłów - cały klub Prawa i Sprawiedliwości PiS oraz dwóch posłów niezrzeszonych.
„W celu zapewnienia podatnikom konstytucyjnej zasady pewności prawa, a w szczególności zagwarantowania prawa do uwzględnienia kwoty wolnej od podatku w obecnie obowiązującej wysokości, zachodzi pilna potrzeba podjęcia inicjatywy ustawodawczej określającej zasady obliczania podatku dochodowego w 2016 roku” – uzasadniają posłowie PiS w swoim projekcie ustawy.
W trakcie kampanii wyborczej obecna ekipa rządząca zapowiadała podniesienie kwoty wolnej od podatku i w uzasadnieniu do tej obietnicy nawiązuje, wskazując jednocześnie na reformę systemu podatkowego. „Z uwagi na zapowiedziane przez Panią Premier w exposé podwyższenie kwoty wolnej do 8.000 zł i trwające prace nad reformą systemu podatkowego w zakresie jednolitego podatku, w ramach której planowana jest realizacja tej zapowiedzi i której wejście w życie planuje się od 1 stycznia 2018 r., zasadne jest zachowanie dotychczasowych zasad opodatkowania również w roku 2017.” - czytamy w uzasadnieniu.