Czy rząd wprowadzi możliwość blokowania usługodawców, którzy nie posiadają odpowiednich licencji? Zdaniem ekspertów, politycy chcieliby tu zastosować te same rozwiązania, które sprawdziły się w przypadku branży hazardowej. Chodzi o specjalny spis stron, które są blokowane jedna po drugiej. Na indeks trafiają te adresy, których administratorzy nie płacą w Polsce podatków i nie posiadają odpowiednich zezwoleń. Pytanie tylko, czy tę samą zasadę da się zastosować do zupełnie innej branży.
Jak podkreśla portal next.gazeta.pl, wszystko rozbija się tutaj o definicję „pośrednictwa przy przewozie osób”. Według projektu ustawy pośrednictwem takiego typu jest „przekazywanie zleceń przewozu osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym”, „zawieranie umowy przewozu w imieniu klienta lub podmiotu wykonującego przewóz osób samochodem osobowym”, „pobieranie opłaty za usługę przewozu osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym” lub „umożliwienie zawarcia umowy przewozu i umożliwieniu uregulowania opłat za przewóz osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym” poprzez „dostarczanie lub udostępnianie do tych celów programów komputerowych, aplikacji mobilnych, systemów teleinformatycznych albo innych środków przekazu informacji”.
Przy takim zakresie nowe przepisy mogłyby oprócz Ubera objąć np. popularną aplikację BlaBla Car, czy wchodzące na polski rynek wypożyczalnie samochodów na minuty. Prawnicy Ubera zwracają uwagę, że tak szeroka definicja mogłaby dotyczyć nawet takich usługi jak Google Maps czy Yanosik, jeżeli telefon na taksówkę traktować jako pośrednictwo. Po wejściu w życie nowej regulacji pośrednicy musieliby posiadać certyfikat kompetencji oraz zabezpieczenie na sumę 9 tys. euro. Pośrednicy będą musieli też weryfikować przewoźnika za okres 5 lat.
Czytaj też:
.Nowoczesna twierdzi, że wie, jak pogodzić taksówkarzy i Ubera. Co proponuje?