Mekka kryzysów
Największe kryzysy finansowe w ciągu ostatnich 100 lat zaczynały się przeważnie w Stanach Zjednoczonych, a poprzedzone były euforią na rynkach finansowych. Stało się to np. w latach 20. XX wieku, kiedy amerykańska giełda urosła o blisko 500 proc. w ciągu zaledwie ośmiu lat. Intensywne lecz niezrównoważone wzrosty giełdowe są popularnie nazywane bańką, a krach po okresie takich wzrostów – pęknięciem bańki.
Gdy na przełomie XX/XXI nastąpił szał związany z branżą informatyczną, powstała bańka internetowa – inwestorzy kupowali wtedy wszystko, co miało w nazwie słowo Internet. Indeks 500 najlepszych amerykańskich spółek (indeks S&P) urósł wówczas o prawie 600 proc. na przestrzeni 10 lat.
Ten sam indeks zwiększył swoją wartość o kolejne 600 proc. w ciągu ostatnich 12 lat, aby w połowie października tego roku stracić niemal 1/3 swojej wartości. Spektakularne spadki na giełdach przeważnie powiązane są z podobnymi spadkami cen nieruchomości.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.