Jak poinformował Krzysztof Rogala, wiceprzewodniczący rady PERN, rada desygnowała na stanowisko wiceprezesa spółki ds. strategii Marcina Jastrzębskiego, a na wiceprezesa ds. inwestycji Mariusza Skowronka.
Zawartko został powołany na szefa PERN z dniem 6 sierpnia, a Jastrzębski i Skowronek na wiceprezesów spółki z dniem 30 lipca.
W połowie maja rada PERN odwołała ze stanowiska prezesa spółki Krzysztofa Gana. Jego obowiązki rada powierzyła wtedy czasowo Marcinowi Jastrzębskiemu, członkowi zarządu i dyrektorowi ds. strategii. Rada PERN zdecydowała też wówczas o oddelegowaniu ze swojego grona do zarządu spółki na okres do 15 sierpnia Mariusza Skowronka.
Krzysztof Gan był prezesem PERN od września 2006 roku. Został wybrany w wyniku ogłoszonego wtedy przez radę spółki postępowania kwalifikacyjnego. Gan zastąpił na stanowisku szefa PERN, odwołanego pod koniec lipca 2006 roku Lecha Marka Gorywodę. Odwołanie Gana związane było z formalnym wycofaniem się przez niego z postępowania kwalifikacyjnego na prezesa PERN w nowej kadencji zarządu.
W zarządzie PERN, oprócz Jastrzębskiego i Skowronka, pozostał Sławomir Stachowicz, dyrektor ds. gospodarczych. Ponieważ jest on reprezentantem załogi, zgodnie z procedurą już wcześniej został on wybrany do zarządu na nową kadencję.
PERN podał, iż Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie dokonało zmian w składzie rady spółki odwołując z niej Skowronka i powołując do rady Ryszarda Pessela.
Zawartko ma 41 lat. Ukończył Politechnikę Warszawską, wydział mechaniczny energetyki i lotnictwa. W 1992 roku pełnił funkcję głównego specjalisty w gabinecie ministra spraw wewnętrznych. Posiada doświadczenie z zakresu optymalizacji działań struktur organizacji, zarządzania oraz prowadzenia procesów kontroli i audytu wewnętrznego. Ukończył także szereg kursów i szkoleń z dziedziny prowadzenia audytu oraz restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw.
PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (około 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, którym posiada udziały.
PERN ma także udziały w działającej od 2004 roku spółce "Sarmatia", której celem jest budowa przedłużenia rurociągu naftowego Odessa-Brody na Ukrainie do Płocka i dalej do Gdańska. Na początku lipca walne zgromadzenie wspólników "Sarmatii" zdecydowało o podniesieniu kapitału spółki z 2 do 12 mln zł i zgodziło się na objęcie nowych udziałów przez koncerny SOCAR z Azerbejdżanu i GOGC z Gruzji oraz litewski port Klaipedos Nafta.
Jak poinformowało wtedy źródło zbliżone do "Sarmatii", możliwe jest w przyszłości wejście do spółki jako kolejnego wspólnika, kazachskiego koncernu KazMunaiGaz.
Uruchomienie rurociągu Brody-Płock, wykorzystującego ropę naftową z rejonu Morza Kaspijskiego, miałoby zdywersyfikować dostawy tego surowca do Polski i w efekcie częściowo uniezależnić nasz kraj od dostaw z Rosji. Koszt budowy magistrali szacowano dotychczas na około 500-600 mln euro.ab, pap