Beyoncé wystąpi na warszawskim PGE Narodowym dwa razy – 27 i 28 czerwca. Bilety na obydwa wydarzenia są już dawno wyprzedane. Jak podaje „Rzeczpospolita”, sprzedały się nawet najdroższe wejściówki, po 11 tys. złotych.
Koncerty powodują inflację?
Zdaniem niektórych ekonomistów, koncerty gwiazdy to tak wielkie wydarzenie, że znajduje odzwierciedlenie w statystykach gospodarczych. Michael Grahn, ekonomista Danske Bank, uważa, że występy podbijają poziom inflacji, bo przyczyniają się do wzrostu popytu m.in. na hotele.
„Nie obwiniałbym Beyoncé za wysoką inflację, ale jej występ i globalne zapotrzebowanie na jej występ w Szwecji najwyraźniej trochę się do tego przyczyniły” – napisał w komentarzu dla BBC.
Popyt na gwiazdę
Bilety na wiele koncertów wyprzedały się w ciągu kilku dni, a ceny na rynku wtórnym poszybowały w górę. W Wielkiej Brytanii na Cardiff zjechało 60 000 osób, w tym fani z Libanu, USA i Australii. Popyt na pokoje hotelowe związane z koncertem gwiazdy w Londynie był tak duży, że w jednym przypadku niektóre bezdomne rodziny zakwaterowane w hotelu przez lokalną radę zostały podobno wyrzucone, aby zrobić miejsce dla jej fanów.
Koncerty w Sztokholmie, podczas których Beyoncé grała dla 46-tysięcznej publiczności przez dwie noce, podobno przyciągnęły fanów z całego świata – zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, gdzie silny dolar w stosunku do korony sprawił, że bilety w Skandynawii wydawały się względnie tanie.
Według Grahna, wydarzenia kulturalne rzadko mają aż taki wpływ na sytuację makroekonomiczną. Podobnego efektu można szukać w przypadku największych turniejów piłkarskich.
Czytaj też:
Bilet na koncert Beyoncé za zdjęcie ciasta. Takim konkursem chwali się sieć handlowaCzytaj też:
Papież Franciszek bez „niebieskiego ptaszka” na Twitterze. To decyzja Elona Muska