W poniedziałek 13 listopada w samo południe odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Tego dnia zbierze się również Senat XI kadencji. Prezydent Andrzej Duda, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, powierzy misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Jest to spowodowane arytmetyką sejmową.
Do izby niższej parlamentu Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło najwięcej, bo 194 posłów, ale zgodnie z zapowiedzią Pawła Kukiza troje posłów ma odejść z PiS, by utworzyć koło Kukiz'15. Koalicję Obywatelską będzie reprezentowało w Sejmie 157 posłów, Trzecia Droga ma 65 posłów, Nowa Lewica – 26, a Konfederacja – 18.
Nie wiadomo czy aktualnie urzędujący premier zdoła utworzyć nowy rząd, gdyż większość w Sejmie ma KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica. Wielu ekspertów wskazuje, że to właśnie obecna opozycja będzie za kilka tygodni rządziła Polską. W ubiegłym tygodniu liderzy tych trzech ugrupowań zadeklarowali utworzenie koalicji na rzecz zbudowania trwałej większości parlamentarnej i wspólnego rządu.
Bezpieczeństwo priorytetem koalicji trzech ugrupowań
Priorytetem — jak zapewniają politycy — ma być zapewnienie bezpieczeństwa dla naszego kraju w obliczu trwającej wojny na Ukrainie. Aby to zrealizować, koalicja trzech ugrupowań zamierza wzmocnić armię, wyposażając ją w nowoczesny sprzęt. Kolejny z postulatów ma się odnosić do podniesienia wynagrodzeń dla kilku grup zawodowych.
„Jednym z najważniejszych zadań Koalicji będzie wspieranie zawodów kluczowych dla funkcjonowania państwa i przyszłości naszych dzieci” – czytamy w umowie koalicyjnej. To oznacza przyznanie podwyżek dla nauczycieli, pracowników służby publicznej, w tym administracji, sądów i prokuratury.
Będą duże nakłady na służbę zdrowia i edukację
Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica zapowiadają, że zwiększą wydatki budżetowe zarówno na edukację, jak i służbę zdrowia. Mają zostać zniesione limity na NFZ oraz wprowadzone mechanizmy oddłużania szpitali. Z zapowiedzi wynika, że powszechna i dostępna będzie pomoc psychologiczna i psychiatryczna, którą zapewni i sfinansuje państwo. Politycy deklarują, że zadbają o zdrowe wyżywienie dzieci w szkołach.
Istotnym punktem umowy ma być zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej. Ma w tym pomóc uwolnienie potencjału lądowej energetyki wiatrowej, fotowoltaiki, biogazowni, rozwojowi konkurencji i zaangażowaniu sektora prywatnego i samorządowego. Środki na ten cel mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy. Przyszły rząd ma również współpracować na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Koalicja zapowiada duże zmiany dla rozwoju działalności gospodarczej
Wśród licznych postulatów ważnym ogniwem mają być działania na rzecz poprawy środowiska naturalnego. Koalicja zapowiada, że znacznie ograniczy eksport nieprzetworzonego drewna. Ma ono służyć przede wszystkim polskim przedsiębiorcom. Na tym jednak nie koniec zmian. Jedna piąta najcenniejszych obszarów leśnych ma zostać wyłączona z wycinki.
Koalicja zamierza wprowadzić liczne zmiany w finansach publicznych. Jak wynika z zapowiedzi, pierwszym krokiem będzie publikacja Białej Księgi finansów państwa. Przywrócone mają zostać korzystne warunki do rozwoju działalności gospodarczej. Największe zmiany mają dotyczyć kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, składki zdrowotnej, chorobowego naliczanego już od pierwszego dnia przez ZUS oraz możliwości czasowego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne. Wśród postulatów gospodarczych znalazły się również porządek w podatkach oraz odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa.
Nowa polityka mieszkaniowa. Państwo chce wspierać samorządy
Nowy rząd planuje zmienić politykę mieszkaniową, poprzez zwiększenie dostępności lokali. Państwo chce wspierać samorządy w remontach pustostanów. Znacznie szybciej mają być oddawane nowe mieszkania m.in. na wynajem dla osób o niskich dochodach. Koalicja chce również zabezpieczyć interesy polskich rolników. Ma powstać nowa infrastruktura logistyczna m.in. port zbożowy i nowe powierzchnie magazynowe. Przyszły rząd ma wspierać polską produkcję. Zamierza również wprowadzić obowiązek flagowania krajowych produktów.
Jednym z priorytetów ma być zapewnienie efektywnego i dostępnego transportu publicznego. Mają zostać przywrócone połączenia autobusowe. W planach jest również rozwijanie sieci kolejowej. Obecna opozycja popiera decentralizację państwa na rzecz zwiększenia zarówno kompetencji, jak i samorządów. Gminy mają uzyskać znaczne środki finansowe na realizację lokalnych projektów.
Czytaj też:
Najpierw zlikwidują prace domowe, a potem całe szkoły? Ekspertka: Antydemokratyczna dystopiaCzytaj też:
CPK, VAT na żywność, energia. Nowy rząd przejmie problemy od poprzednika