Konkretnie mowa tutaj o miejscowości Susz w powiecie iławskim. Lokalni radni podjęli decyzję o sprzedaży terenu, gdzie powstaną magazyny i hale.
Jednostka wojskowa w Suszu. Szczegóły
Jednostka powstanie przy ulicy Piastowskiej. Teren o powierzchni sześciu hektarów zostanie sprzedany za blisko 4 mln zł. W związku z inwestycją, pracę ma znaleźć nawet tysiąc osób.
– W mojej ocenie to jedna z najważniejszych uchwał, którą rada miejska podjęła w minionych kilkudziesięciu latach. Jestem przekonany o tym, że powstanie jednostki wojskowej na terenie naszego miasta będzie miało bardzo duży i pozytywny wpływ na rozwój naszego miasta i gminy – powiedział burmistrz Marcin Mądry, którego cytuje radioolsztyn.pl.
W pierwszej kolejności postawione zostaną kontenery, żeby móc już działać. Następnie powstaną koszary, zbudowane zostaną też magazyny. Nowa jednostka będzie częścią 1. Dywizji Piechoty Legionów.
Czytaj też:
Karta dla rodzin wojskowych. Kto będzie mógł z niej skorzystać?
1. Dywizja Piechoty Legionów. Szczegóły
1. Dywizja Piechoty Legionów im. marszałka Józefa Piłsudskiego to nowo formowany związek taktyczny Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, którego proces tworzenia rozpoczął się w 2023 r. Dywizja ma na celu wzmocnienie wschodniej flanki kraju, wypełniając przestrzeń między obszarami odpowiedzialności 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanej.
Dywizja będzie składać się z czterech brygad ogólnowojskowych, z których każda będzie zawierać cztery bataliony. Dodatkowo, w jej skład wejdzie brygada artylerii oraz jednostki wsparcia i zabezpieczenia. Jednostki dywizji będą rozmieszczone w miejscowościach województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego, takich jak:
- Ciechanów – siedziba dowództwa i sztabu dywizji.
- Białystok – lokalizacja batalionu rozpoznawczego.
- Czerwony Bór – miejsce stacjonowania brygady pancernej.
- Siemiatycze – planowana lokalizacja batalionu czołgów.
- Łomża, Grajewo, Kolno, Brodnica, Chełmno, Ostrołęka, Ślubowo, Targonie, Wielbark, Iława-Kamionka – inne miejscowości przewidziane na potrzeby jednostek dywizji.
Proces tworzenia dywizji jest dynamiczny. W 2024 r. rozpoczęto formowanie i szkolenie pierwszych jednostek, w tym batalionów zmotoryzowanych w Kolnie i Wojewodzinie oraz batalionu czołgów w Czartajewie. Planowane jest również utworzenie dywizyjnych ośrodków szkolenia w Czerwonym Borze i Ślubowie.
Utworzenie 1. Dywizji Piechoty Legionów ma na celu wzmocnienie zdolności obronnych Polski na wschodniej flance oraz zwiększenie potencjału odstraszania potencjalnego agresora. Dywizja będzie największym związkiem taktycznym w Wojsku Polskim, liczącym docelowo ponad 30 tysięcy żołnierzy.
Proces formowania dywizji jest planowany na kilka lat, z pełnym osiągnięciem gotowości operacyjnej przewidzianym na koniec dekady. W międzyczasie jednostki dywizji będą stopniowo osiągać gotowość bojową i włączać się w system obronny kraju.