"Nad tym się zastanawiamy, ja zechcę ostatecznie zdecydować, co z PAP-em w tym czteroletnim programie prywatyzacji, który mamy przedstawić rządowi w ciągu najbliższych tygodni. Dzisiaj w tej sprawie nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów" - powiedział minister w radiu TOK FM.
Zaprzeczając planom prywatyzacji TVP powiedział, że spółka ta wymaga zmian wewnętrznych. "Myślę, że to jest poważna praca, którą powinien wykonać zarząd telewizji" - zaznaczył.
"Dzisiaj jest taka sytuacja, że minister skarbu państwa zgodnie z Kodeksem spółek handlowych powinien nadzorować spółkę skarbu państwa, w której ma sto procent udziałów. Natomiast ustawa o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji jest tak skonstruowana, że właściwie minister skarbu może w tej spółce niewiele" - mówił minister.
Grad podkreślił, że stara się wykorzystywać to, na co obecnie pozwala Kodeks spółek handlowych. "I myślę, że w najbliższym czasie poprzez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy też w tej sprawie zechcę kilka decyzji podjąć" - powiedział.
W sprawie zapowiadanej prywatyzacji Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita minister powiedział, że spółka musi wyłonić doradcę prywatyzacyjnego, który ją wyceni. Podobnego doradcę powoła resort.
"Zechcemy by doradca przygotował różne możliwe scenariusze prywatyzacji tej spółki. Myślę, że najpoważniejszym scenariuszem jest prywatyzacja giełdowa. Chcemy to zrobić w taki sposób, żeby PW Rzeczpospolita nie sprzedawała swoich udziałów w Presspublice i pozostawała dalej w takiej formule jak jest dzisiaj" - powiedział Grad.
"Myślimy o tym, żeby do PW Rzeczpospolita wprowadzić inne przedsiębiorstwa, które są na rynku wydawniczym" - dodał.
Grad zaprzeczył pogłoskom jakoby resort chciał wykorzystać sprzedaż udziałów PW Rzeczpospolita jako formę nacisku na Mecom, by ten zmienił redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej". "Sprywatyzowanie PW Rzeczpospolita ma raz na zawsze odciąć sferę polityków od tej gazety" - podkreślił.
Obecnie udziały w Presspublice (wydawca "Rzeczpospolitej", "Parkietu" i "Życia Warszawy") posiadają dwie spółki: należące do Skarbu Państwa PW Rzeczpospolita (49 proc. udziałów) oraz brytyjski fundusz inwestycyjny Mecom (51 proc.).Zmiany w SSK
Minister Grad zapowiedział też zmiany kadrowe w spółkach Skarbu Państwa. podkreślił p-rzy tym, że będą one wynikiem publicznego naboru i konkursów. W pierwszej kolejności konkursy będą rozpisane tam, gdzie "mamy do czynienia z bardzo wyraźnym upolitycznieniem w radach nadzorczych czy w zarządach" - oznajmił. Przyznał, że "tych firm jest sporo". "W każdym departamencie każdy wiceminister przygotował pierwsze spółki, które idą w tym trybie, będą zmieniane rady nadzorcze, ale myślę, że powinniśmy dokonać tych zmian w radach nadzorczych w KGHM-ie, zapewne w Orlenie, jak i w paru jeszcze innych spółkach" - wyjaśnił.
Wyjaśnił, że resort będzie sukcesywnie dokonywał publicznego naboru do rad nadzorczych i rady nadzorcze będę zobowiązane przeprowadzać konkursy na członków zarządu. Według ministra będzie trwało kilka miesięcy, "może nawet dłużej".
Pytany o zapowiadane w najbliższym czasie w ponad 130 spółkach walne zgromadzenia akcjonariuszy, minister powiedział, że w 95 proc. zaplanowano je, zanim został ministrem. Podkreślił, że jest to normalny kalendarz funkcjonowania spółek.pap, em