Projekt przebudowy śródmieścia Katowic należy do największych tego typu w środkowej Europie. Konkurs na koncepcję nowego centrum został rozstrzygnięty jesienią 2006 roku. W środę prezydent miasta Piotr Uszok podsumował kolejny etap przygotowań do realizacji projektu.
"Gotowe są m.in. wytyczne planistyczne, które jeszcze w lipcu, po przetłumaczeniu na angielski, prześlemy do największych międzynarodowych biur deweloperskich. Chcemy, by były to firmy z +górnej półki+. Kolejnym krokiem będzie zaproszenie ich do składania wstępnych ofert" - zapowiedział prezydent.
W czwartym kwartale tego roku ma rozpocząć się procedura wyboru inwestora strategicznego dla jednego z czterech obszarów, na który podzielono teren między katowickim Rynkiem a Rondem, przy którym znajduje się m.in. hala widowiskowo-sportowa "Spodek".
Uszok poinformował, że w ostatnich miesiącach magistrat, wspomagany przez ekspertów, przygotował dokumentację, bez której realizacja projektu nie byłaby możliwa. To m.in. plan koordynacyjny pracy, studium komunikacyjne (planowane jest przebudowa systemu komunikacji za ok. 260 mln zł) oraz aeronautyczne, regulujące m.in. dopuszczalną wysokość budynków w centrum.
Trwają też prace nad planem zagospodarowania, który ostatecznie będzie gotowy po wniesieniu uwag przez potencjalnych inwestorów. Uregulowano sprawy własnościowe większości działek na tym obszarze, zlecono wykonanie szczegółowych map. Przygotowano ankietę, w której mieszkańcy wypowiedzą się na temat zagospodarowania centrum.
W ocenie samorządu Katowic, prace dokumentacyjne są bardzo zaawansowane. Wybrano kancelarie prawne, które zajmą się obsługą projektu; na przełomie sierpnia i września wyłoniony będzie inżynier kontraktu; niebawem samorząd powoła też pełnomocnika ds. przebudowy strefy śródmiejskiej.
Aby sfinansować planowane inwestycje, samorząd Katowic chce zaciągnąć kolejny kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym, wartości co najmniej 100 mln euro. Prezydent spodziewa się, że Katowice, należące dotąd do najmniej zadłużonych dużych polskich miast, w związku z przebudową centrum mogą zadłużyć się nawet do wysokości 55 proc. rocznego budżetu. Jednak wielokrotnie większe środki mają wyłożyć prywatni inwestorzy.
W przeszłości Katowice dwukrotnie korzystały z kredytów w EBI: w 1997 roku było to 30 mln euro na przebudowę układu drogowego, w 2004 r. 50 mln euro na drogi i budynki. Nowy kredyt miałby być udostępniony w końcu 2009 lub w 2010 roku.
Na rozstrzygnięty w październiku 2006 r. konkurs na koncepcję przebudowy centrum wpłynęło 11 prac. Wygrało Konior Studio z Katowic. Projekt zakłada połączenie Rynku z Rondem poprzez nadanie Alei Korfantego charakteru wielkomiejskiego bulwaru. Po jednej stronie arterii ma biec pasaż dla pieszych, a przy nim sklepy, restauracje, centra kultury i sportu. Przy Rynku, nawiązującym do jego przedwojennego charakteru, mają powstać ratusz i teatr muzyczny.
Projekt przewiduje trzy place: Rynek przed Teatrem Śląskim, plac kwiatowy w pobliżu ul. Św. Jana i plac przed Muzeum Śląskim. Uwzględnia też płynącą przez centrum rzekę Rawę - teraz całkowicie zabudowaną i niewidoczną w tej części miasta. Projekt zakłada, że przez Rynek nadal będą przejeżdżać tramwaje, ale nie będzie to uciążliwe dla mieszkańców.
Podczas środowej konferencji prasowej Uszok poinformował również o innych inwestycjach w Katowicach. Trwa remont ulic w centrum miasta; od początku tej kadencji samorządu wydano na ten cel ok. 50 mln zł. W toku jest modernizacja "Spodka" - jest nowa klimatyzacja, jeszcze w tym roku wymieniona będzie instalacja energetyczna i transformatory. Wszystkie prace zakończą się do jesieni przyszłego roku.
Niedawno ogłoszony też został przetarg na wybór biura projektowego, które wykona projekt dużego centrum kongresowego, jakie ma powstać w pobliżu "Spodka". Zainteresowane są m.in. firmy amerykańskie. W lipcu rozpisany będzie natomiast konkurs architektoniczny na projekt nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która powstanie także w pobliżu "Spodka".
W październiku PKP zamierzają natomiast wybrać firmę, która przebuduje katowicki dworzec kolejowy. Inwestor, który zajmie się modernizacją należącego do kolei biurowca przy katowickim rondzie, został już wyłoniony.
pap, keb