Marszałek zaoferował szkolenia w Polsce dla gruzińskich psychologów i pedagogów oraz współpracę samorządów i szkół polskich z samorządami i szkołami gruzińskimi.
"Chcemy, żeby polskie samorządy stworzyły wraz z partnerami z Gruzji +most+ stałej opieki, pomocy i kontaktów. Wiele polskich samorządów wyraziło chęć takiej współpracy" - powiedział we wtorek dziennikarzom Marek Woźniak.
Ponadto marszałek wyszedł z propozycją wsparcia Gruzji w rozmowach prowadzonych w Brukseli w Komitecie Regionów. "Chcemy, aby Gruzja była lepiej widoczna na forum instytucji europejskich, również w Brukseli. Myślę, że potrzebna jest pewna modyfikacja Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, która dotychczas w nieznacznym stopniu zajmowała się zagadnieniami Gruzji" - stwierdził Woźniak.
Wiceburmistrz Tbilisi Mamuka Akhvlediani przedstawił obecną sytuację w Gruzji, podkreślając, że najważniejszym problemem dla Tbilisi jest teraz kwestia około 40 tys. uchodźców.
"Obecnie wielu z nich przebywa w instytucjach publicznych, między innymi w szkołach, stąd około 20 proc. szkół oraz wszystkie przedszkola nie rozpoczną pracy z początkiem roku szkolnego. Jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce za pomoc oraz organizowane kolonie dla dzieci gruzińskich w Polsce. Mamy nadzieję na podtrzymanie tej współpracy" - powiedział wiceburmistrz Tbilisi.
Mamuka Akhvlediani dziękował za oferowaną pomoc psychologów oraz specjalistów z Wielkopolski oraz za wsparcie moralne ze strony Polski. Wyraził nadzieję, że Gruzja odbuduje swój potencjał i zacieśni współpracę z instytucjami Unii Europejskiej.
pap, keb