"Polski rząd, jeśli chce odzyskać wiarygodność, powinien (...) podpisać pakiet energetyczny, powinien domagać się bardzo konkretnych celów tego pakietu, czyli 20 proc. podniesienia efektywności energetycznej, 20 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym UE i wreszcie ograniczenia emisji dwutlenku węgla (..) o 20 proc. do 2020 r." - powiedział Szwed.
Zieloni 2004 podczas niedzielnej konferencji prasowej przedstawili list, który zamierzają przesłać do premiera Donalda Tuska. Apelują w nim do szefa rządu o stworzenie "długofalowej, proaktywnej polityki na rzecz zapobiegania zmianom klimatycznym".
Piszą w liście m.in. o tym, że ważne jest, aby Polska odstąpiła od pomysłu blokowania pakietu energetyczno-klimatycznego - który ma zostać przyjęty podczas najbliższego szczytu UE w dniach 11-12 grudnia br. - ponieważ "jest on ogromną szansą na modernizację i zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki".
Zieloni 2004 wskazują też na to, że Polska ma ogromny potencjał odnawialnych źródeł energii, który wykorzystuje tylko w niewielkim stopniu - według Instytutu na rzecz Ekorozwoju w 17,4 procentach.
Apelują też w liście o wprowadzenie konkurencji na rynku energii elektrycznej, dywersyfikację źródeł energii (z wyłączeniem energetyki jądrowej) i podniesienie do 2 proc. PKB inwestycji w badania i rozwój nowych technologii.
Chcą także, by rząd przygotował plan przekształcenia polskiej gospodarki w gospodarkę niskowęglową (wskazują, że obecnie opiera się ona w 94 proc. na wykorzystaniu węgla w produkcji energii).pap, keb