Rząd USA postanowił przeznaczyć na ratowanie branży samochodowej 17,4 miliarda USD. Środki te będą pochodzić z 700-miliardowego funduszu ratunkowego, uchwalonego przez Kongres na początku października w celu wsparcia zagrożonego kryzysem sektora bankowego.
Biały Dom podkreślił, że warunkiem uzyskania pomocy jest głęboka restrukturyzacja firm samochodowych i ustępstwa ze strony pracowników i związków zawodowych. "Wielka trójka" producentów samochodów - General Motors, Ford i Chrysler - znalazła się na krawędzi bankructwa.
Prezydent Bush oświadczył, że dopuszczenie do upadku firm samochodowych byłoby "nieodpowiedzialne". Dodał, że bankructwo nie byłoby rozwiązaniem dla tego przemysłu, a upadek "wielkiej trójki" z Detroit byłby "bolesnym ciosem" dla całej amerykańskiej gospodarki.
Pomoc dla General Motors wyniesie 13,4 mld dolarów, a Chrysler otrzyma 4 mld dolarów. Ford uznał, że nie potrzebuje natychmiastowej pomocy.
Chrysler od razu poinformował, że przyjmuje wszelkie warunki stawiane przez rząd i że podpisał już list intencyjny z takim zobowiązaniem.
Kilka dnia wcześniej Chrysler, najmniejszy z samochodowych gigantów, poinformował, że jego fabryki zostaną zamknięte na miesiąc. Prezes koncernu Robert Nardelli podkreślił, że dziękuje rządowi i ministerstwu skarbu (finansów) za zaufanie. Podobny komunikat wydał zarząd GM.
Bush podkreślił, że pakiet ratunkowy dla przemysłu samochodowego łączy się z surowymi wymogami: producenci samochodów mają trzy miesiące na przygotowanie planów restrukturyzacyjnych. Jeżeli nie opracują ich do 31 marca, będą musieli zwrócić rządowy kredyt.
Barack Obama wyraził przekonanie, że ratowanie przemysłu samochodowego jest "potrzebnym posunięciem". Upadek tej branży miałby bowiem "druzgocące konsekwencje" dla całej gospodarki.
Prezydent-elekt dodał, że firmom samochodowym "nie wolno zmarnować tej szansy" na przeprowadzenie niezbędnych reform.pap, keb