"Polska i Niemcy zamierzają wspólnie utworzyć Wspólnotę Wiedzy i Innowacji w zakresie zrównoważonej energii. Głównym organizatorem tej Wspólnoty byłby po stronie niemieckiej land Północnej Nadrenii- Westfalii" - powiedział Buzek. Ponadto zainteresowanie uczestnictwem w tej WWI są Francja, Szwecja, Holandia i Austria.
2 marca Komisja Europejska ogłosiła pierwszy konkurs na Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w ramach Europejskiego Instytutu Technologicznego, którego uroczyste otwarcie odbyło się 19 września w Budapeszcie. Wcześniej stolica Węgier stoczyła zwycięską batalię o siedzibę EIT z Wrocławiem.
Docelowo przewiduje się, że powstanie od sześciu do ośmiu Wspólnot Wiedzy i Innowacji. Najpierw, do końca 2010 roku - dwie lub trzy, wybrane spośród najlepszych zgłoszonych przez kraje propozycji. Mają one zajmować się trzema dziedzinami: zrównoważoną energią, zmianami klimatycznymi oraz technologiami informatycznymi.
W skład każdej WWI wejdą ośrodki akademickie, badawcze oraz przedsiębiorstwa z całej Europy (przynajmniej trzech partnerów), które wspólnie będą pracować nad poszczególnymi projektami badawczymi. Uniwersytety, które wejdą w skład WWI, będą mogły opatrywać znakiem EIT dyplomy i uprawnienia, jakie nadają swoim studentom.
Buzek zaznaczył, że przedstawiciele AGH i Politechniki Śląskiej, którzy wezmą udział w rozmowach w Niemczech na temat WWI dotyczącej zrównoważonej energii, "reprezentują grupę polskich ośrodków badawczych", których docelowo może być więcej w projekcie. Główną rolę po stronie niemieckiej pełnią natomiast Politechnika w Aachen i Instytut Technologiczny w Karlsruhe.
Eurodeputowany podkreślił też, że jego wyjazd jest "uzgodniony" z polskim Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
O uczestnictwo w WWI stara się też Wrocław, ale w innej dziedzinie - technologii informatycznych.
pap, keb