Oglądają i nie płacą
Według Kołodziejskiego "uszczelnienie" systemu abonamentowego pozwoli m.in. zmniejszyć wysokość opłat za radio i telewizję. - Intencją ustawy abonamentowej z 2005 r. była taka właśnie formuła ściągania - z uprawnieniami dla urzędów skarbowych. Ta ustawa zakładała stworzenie szczelnego systemu abonamentowego, on się rozsypał przez błędy, które się w niej znalazły - powiedział szef KRRiT. Z danych KRRiT wynika, że w czerwcu 2009 r. na ok. 14-14,5 mln gospodarstw domowych w Polsce zarejestrowane odbiorniki miało ponad 7 milionów gospodarstw. Z tej grupy zwolnionych z opłacania abonamentu były blisko 2 miliony gospodarstw, czyli abonament powinno opłacać ponad 5 milionów polskich rodzin. Tymczasem ponad 3 miliony gospodarstw domowych zalegały z opłatą abonamentu.
"Nie ma czasu do stracenia"
Projekt KRRiT, zakładający uszczelnienie abonamentu, stoi w sprzeczności z powstającym właśnie projektem ustawy medialnej. Pracujące nad nim środowiska twórców chcą bowiem, by abonament zastąpiła "opłata audiowizualna" wnoszona razem z podatkiem CIT lub PIT. Odejście od abonamentu planuje też w swoim projekcie Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich - w zamian miałaby być wprowadzona inna, obowiązkowa opłata publiczno-prawna. Kołodziejski podkreśla, że znane są mu założenia tych projektów i popiera je, o ile "zagwarantują mediom publicznym stabilność finansowania". - Nauczeni doświadczeniem nie możemy jednak czekać na kolejne projekty ustaw. Nie negujemy, że są potrzebne, natomiast nie chcemy popełnić błędu czekając na projekt, który nie wiadomo kiedy i czy zaistnieje. Więc to, co da się dzisiaj zrobić, trzeba zrobić możliwie szybko, a swoją drogą pracować nad nowym projektem - skomentował Kołodziejski.
KRRiT chce pieniędzyKołodziejski poinformował też członków senackiej komisji kultury, że wystąpił do ministra kultury z wnioskiem, by w budżecie na 2010 r. przeznaczyć 124 mln zł jako rekompensatę dla mediów publicznych za straty w abonamencie wynikające z ostatniej nowelizacji ustawy abonamentowej, która poszerza krąg zwolnionych z płacenia za radio i telewizję.
PAP, arb