Przewodniczącym 39-osobowej Rady Głównej PKPP Lewiatan po raz kolejny został Henryk Orfinger z Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Branży Kosmetycznej. Wybrano też zarząd, w skład którego weszło 19 osób reprezentujących branże i firmy należące do Lewiatana - poinformował rzecznik organizacji Zbigniew Gajewski. Rzecznik wyjaśnił, że Zgromadzenie Ogólne odbywa się co roku, a raz na trzy lata ma charakter sprawozdawczo-wyborczy. Podczas wtorkowych obrad, oprócz wyboru nowych władz, przyjęto sprawozdanie z działalności organizacji w latach 2007-2009, a także wstępnie program na lata 2010-2013. W poprzednich trzech latach m.in. Lewiatan zaopiniował 726 ustaw i rozporządzeń rządowych, zorganizował 130 konferencji i szkoleń, w których wzięło udział ok. 28 tys. osób - wyliczał Gajewski. Chodzi m.in. o ustawę obniżającą pozapłacowe koszty pracy, czyli zmniejszenie obciążeń pracodawców z tytułu opodatkowania wynagrodzeń, ograniczenie możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury czy wprowadzenie do Kodeksu Pracy zasad regulujących telepracę.
Priorytetem dla Lewiatana - jak twierdzą jego przedstawiciele - na najbliższe trzy lata jest umocnienie pozycji Polski w UE i świecie. Organizacja uważa, że decyzje organów UE stają się najważniejszym źródłem regulacji wpływających na funkcjonowanie polskiego biznesu. PKPP Lewiatan jako członek BUSINESSEUROPE - największej europejskiej organizacji biznesowej - może wywierać wpływ na unijną politykę. Pracodawcy stawiają sobie za cel wypracowanie priorytetów dla firm i prezentowanie ich podczas polskiej prezydencji w drugim półroczu 2011 roku. Jednym z najważniejszych zadań - w opinii członków organizacji - jest ustalenie daty i warunków wejścia Polski do strefy euro tak, by były one zgodne z interesem i oczekiwaniami przedsiębiorców.
Pracodawcy deklarują, że zależy im na wspieraniu m.in. bardziej efektywnej administracji i lepszych rozwiązań podatkowych. Chcą uproszczenia procedur administracyjnych, są za wykorzystaniem technologii informatycznych i budową administracji oraz otwarciem się państwa na partnerstwo publiczno-prywatne. Uważają, że potrzebna jest poprawa m.in. sądownictwa gospodarczego. Są za stworzeniem efektywnego rynku pracy i nowoczesnymi formami zatrudnienia.PAP, arb