Pomysł zwiększania podatków krytykują niektórzy eksperci. Zaznaczają, że ich podwyżka jest korzystna jedynie na krótki okres. Od początku 2009 roku na Litwie z 18 do 19 proc. wzrósł podatek VAT, została zniesiona większość ulg podatkowych. - Nasze podatki osiągnęły już taki pułap, że kolejne ich podnoszenie będzie oznaczało zmniejszenie zasobów budżetu kosztem zwiększania się szarej strefy. Ocenia się, że już dzisiaj co czwarty mieszkaniec kraju kupuje nielegalne paliwo, co trzeci pali papierosy z przemytu - powiedział tygodnikowi "Veidas" Sigitas Besagirskas z Litewskiej Konfederacji Przemysłowców. Wyraził przekonanie, że chcąc zwiększyć wpływy budżetowe, należy zmniejszać podatki.
Kontroler państwowy Giedre Szvediene oceniła, że chcąc realnie oszczędzać należy przeprowadzić odpowiednie reformy, m.in. reformę Sodry (odpowiednik polskiego ZUS-u). Prognozuje się, że w tym roku deficyt Sodry osiągnie 3,5 proc. PKB. Połowę tych pieniędzy stanowią emerytury i zasiłki, przede wszystkim zasiłki macierzyńskie. W związku z tym rząd zapowiedział już stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego na Litwie z obowiązujących obecnie 60 lat dla kobiet i 62,5 lat dla mężczyzn do 65 lat dla obu płci w 2026 roku. Już wkrótce mają być zmniejszone zasiłki macierzyńskie, które - jak odnotowuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy - w porównaniu z innymi państwami są bardzo wysokie.
Obecnie w pierwszym roku urlopu macierzyńskiego jedno z rodziców otrzymuje 100 proc. wysokości swego wynagrodzenia, a w drugim roku - 85 proc. Proponuje się w pierwszym roku wypłacać 70 proc. wysokości wynagrodzenia, a w drugim roku - 40 proc., bądź 100 proc. tylko w ciągu jednego roku.
W ramach oszczędzania, w 2011 roku zostaną utrzymane zmniejszone wydatki sektora państwowego. Na początku ubiegłego roku, gdy rozpoczynał się kryzys, wynagrodzenia urzędników i polityków obniżono o 15-20 proc. Zmniejszono też wydatki na reprezentację i transport. Zapowiadano wówczas, że polityka oszczędzania będzie obowiązywała do 2011 roku. Obecnie premier Kubilius mówi, że "zaciskanie pasa będzie obowiązywało do czasu, gdy kraj powróci do wskaźników makroekonomicznych z 2008 roku".
PAP, arb