Pierwszy zastępca prezesa NBP Piotr Wiesiołek powiedział, że problem wykluczenia finansowego nie dotyczy tylko Polski, lecz całego świata. Przypomniał, że ku końcowi zmierzają prace nad programem promocji obrotu bezgotówkowego w Polsce na lata 2010-2013, którego celem jest ograniczenie wykluczenia finansowego. Jako jedno z najważniejszych działań wskazał wypracowanie przez sektor bankowy rekomendacji dotyczących taniego bądź bezpłatnego rachunku bankowego. - Od tego, jaką paletę usług i produktów przedstawią (banki - red.), zależeć będzie zainteresowanie nimi osób, które dziś są poza systemem finansowym czy bankowym - powiedział Wiesiołek.
Dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego w NBP Adam Tochmański poinformował, że w Polsce w ciągu ostatnich 9 lat wskaźnik dotyczący średniej liczby rachunków bankowych na mieszkańca wzrósł ponad dwukrotnie - z 0,45 do 0,93. - To nadal około jednej trzeciej poniżej średniej w UE. Średnia ta praktycznie przez ostatnie lata się nie zmieniła, co daje nam pewną nutkę optymizmu, że jeśli te trendy nadal będą aktualne, to mniej więcej w okolicach 2015 roku możemy dogonić UE - powiedział. Zaznaczył, że w liczbie rachunków na osobę w Europie wyprzedzamy jedynie Włochy i Hiszpanię.
W 2009 r. na Polaka przypadało 0,87 karty płatniczej, czyli mniej o ok. 40 proc. niż średnia w UE. W tej kategorii zajmujemy przedostanie miejsce w Europie, wyprzedzając tylko Rumunię. Z kolei wskaźnik liczby transakcji bezgotówkowych (polecenia przelewu, zapłaty i płatności kartowe) na jednego mieszkańca jest w Polsce blisko trzy razy niższy niż średnia w UE. - Od najlepszych krajów: Finlandii, Szwecji, Holandii, Luksemburga i Danii dzieli nas ogromna przepaść - ocenił Tochmański.
Informacje NBP wskazują, że tylko 77 proc. Polaków ma dostęp do konta osobistego. Najniższy poziom "ubankowienia" jest wśród osób o wykształceniu zawodowym i podstawowym oraz wśród bezrobotnych, studentów i uczniów. Na wsi ok. 30 proc. osób nie ma rachunku. Najwyższy stopień dostępności do kont jest wśród urzędników - 95 proc. ma dostęp do konta osobistego. NBP obliczył, że osoba, która co miesiąc płaci gotówką sześć rachunków (m.in. za mieszkanie, prąd, gaz,), po przejściu na rozliczenia bezgotówkowe mogłaby w ciągu 18 lat zaoszczędzić ponad 15 tys. zł.
pap, ps
Szukasz prezentu na święta? Zobacz jakie prezentowe hity roku wybrał "Wprost"!