GDDKiA niewolnikiem projektodawcy
Projekt mostu - powiedział Poncyljusz - który ma przeprowadzić autostradę "nad bardzo maluteńkim strumyczkiem również według wykonawcy grozi katastrofą budowlaną". Ponadto - kontynuował polityk - koszt tego mostu wyniesie ok. trzykrotnie więcej niż pierwotnie planowano. Poseł zaznaczył, że projekt mostu pochodzi od konsorcjum MGGP i spółki Complex Projekt. - Firma projektowa ma wyłączność na ten projekt; GDDKiA go nie odkupuje, a więc staje się niewolnikiem projektodawcy - ocenił.
Zbudowali i zburzyli
Według Poncyljusza, pierwsze uwagi, że technologii takiej nie stosowano przy budowie tego rodzaju tras i istnieje ryzyko, iż most może pękać, wykonawca zgłaszał już w 2009 roku. - Pewien fragment w mniejszej skali już został wybudowany i w tej chwili GDDKiA zgodziła się na to, by zburzyć ten fragment, uznano że trzeba budować to od nowa - powiedział, dodając że to "materializuje" pojawiające się wcześniej uwagi dotyczące bezpieczeństwa. Oznacza to stracone dwa lata - konkludował poseł - bo od 2009 roku "wiadomo było, że jest problem i nikt nie podejmował żadnych konkretnych decyzji."
S-8, czyli drogowy rekord świata
Wiceszef klubu PJN odniósł się także do budowy trasy S8. - To jeden z rekordów świata. To jest ta obwodnica Warszawy, która jest najdroższą drogą na świecie. Bije na głowę autostrady budowane w górach, z tunelami. A jest budowana na płaskim terenie w okolicy Warszawy - powiedział. - Polskie budowy - opóźnienia, budowy nie tylko dróg, ale - jak się okazuje - także stadionów, polityka ważniejsza niż bezpieczeństwo na zasadzie takiej: nie ruszajmy sprawy, niwelujmy jakiekolwiek spory - ocenił.
Zdaniem posła PJN, to co można w takiej sytuacji zrobić, to "po pierwsze, zmienić szefów GDDKiA". - Przypomnę, że od kilku lat kieruje tą instytucją pan, który jest tylko pełniącym obowiązki - stwierdził poseł. Zaznaczył też, że przy budowie dróg powinny współpracować osoby doświadczone w tej sprawie.
Co położy Komorowski?
Poncyljusz pytany był także o poniedziałkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które ma być poświęcone m.in. cyberbezpieczeństwu. - Jest pytanie, czy dziś na RBN padną jakieś konkrety, tzn. propozycje pewnych działań, uruchomienie pewnych procedur czy też informacja o tym, że jesteśmy zagrożeni - powiedział. Poncyljusz zaznaczył, że cyberterroryzm jest obecnie "poważną kwestią, ale tym się zajmuje np. OBWE". - Nie wiem, co takiego skłoniło pana prezydenta do zwołania RBN. Mam nadzieję, że położy na stole konkretne analizy czy propozycje - dodał poseł PJN.
zew, PAP