Słoweńcy, na co wskazują wstępne częściowe wyniki niedzielnego referendum, odrzucili reformę systemu emerytalnego zakładającą stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do lat 65.
Po obliczeniu 50 proc. oddanych głosów wyniki wskazują, że 72 proc. uczestników referendum powiedziało "nie" podniesieniu wieku emerytalnego, a jedynie 28 proc. zaakceptowało takie rozwiązanie.
Premier centrolewicowego rządu Borut Pahor podkreślał, że reforma emerytur jest niezbędna dla długoterminowej stabilności budżetowej, a analitycy zaznaczali, że odrzucenie reformy w referendum może prowadzić do obniżenia ratingów kredytowych Słowenii i do przedterminowych wyborów.
Reforma emerytalna, którą przyjął w grudniu parlament słoweński, zakładała stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do lat 65 od obecnego minimum, które wynosi 57 lat dla kobiet i 58 dla mężczyzn. Niedzielne referendum odbyło się na żądanie związków zawodowych.
Za reformą opowiadała się Unia Europejska, aby zapewnić na dłuższą metę stabilizację finansów publicznych i wzrost gospodarczy w kraju wchodzącym w skład eurogrupy.pap, ps