Zdaniem prezydenta sektor paliwowy odgrywa rolę dominującą i pewnie tak jeszcze długo będzie. - Powinniśmy szukać innych obszarów współpracy gospodarczej, innych obszarów rozwoju polskiego biznesu - stwierdził Komorowski. Prezydent podkreślił, że bardzo liczy na aktywność małego i średniego biznesu z Polski. - Także tutaj, w Azerbejdżanie, gdzie otwierają się zupełnie nowe możliwości, będące efektem ogromnego skoku rozwojowego, jakiego dokonała gospodarka azerbejdżańska, głównie w oparciu o sektor paliwowy - dodał.
Komorowski uważa, że dobrze byłoby, gdyby "dobre perspektywy jeśli chodzi o współpracę polsko-azerską i europejsko-azerską w obszarze sektora paliwowego zostały uzupełnione o jak najżywsze kontakty biznesu w rożnych innych obszarach".
Prezes PERN Przyjaźń Robert Soszyński, który uczestniczył w forum gospodarczym, oświadczył, że trzeba przeanalizować zapotrzebowanie na ropę kaspijską w Polsce i "ewentualne zapotrzebowanie na tę ropę, gdyby przechodziła ona przez Gdańsk". - Drugą kwestią jest sprawa wytyczenia tras i niezbędnych nakładów - dodał. Jak powiedział, nie ma jeszcze odpowiedzi na kluczowe pytania w sprawie ropociągu Odessa-Brody-Gdańsk, a "kiedy one się pojawią, będzie można przystąpić do realizacji projektu". Bronisław Komorowski zadeklarował, że projekt ropociągu Odessa-Brody-Gdańsk jest nadal aktualny. Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podkreślił, że jego kraj ma ropociągi i gazociągi, a ich możliwości nie są w pełni wykorzystane.
zew, PAP