W jednym z wątków śledczy sprawdzali, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień w związku z wydaniem tej decyzji. W drugim - czy uprawnień nie przekroczył podsekretarz stanu w resorcie finansów Andrzej Parafianowicz. Chodziło o odstąpienie od doręczenia wydanej przez ministra finansów decyzji o odwołaniu dyrektora krakowskiego UKS i zaniechaniu doręczenia mianowania na to stanowisko innej osoby.
Suwerenna decyzja
- Jeżeli chodzi o pierwszy wątek, ustalono, że nie doszło do żadnego przekroczenia uprawnień. Według zgromadzonego materiału dowodowego, dyrektor UKS podjął suwerenną decyzję, nikt nie wywierał na niego nacisku - powiedziała Zawada-Dybek. Jak dodała, w ocenie prokuratury dyrektor podjął decyzję w oparciu o rzetelne dane.
Umarzając drugi wątek postępowania, prokuratura uznała, że nie doszło do przestępstwa, bo faktyczny wybór osoby pełniącej funkcję dyrektora UKS, mianowanie czy odwołanie jej, leżał w gestii wiceministra Parafianowicza, natomiast sama decyzja musiała być podpisane przez ministra. - Uznaliśmy, że w tym zakresie wiceminister nie wyczerpał znamion przestępstwa przekroczenia uprawnień. Nie doszło do przywłaszczenia sfery władczej - powiedziała rzeczniczka prokuratury.
W marcu ubiegłego roku prowadzący śledztwo prokurator uznał, że Parafianowicz jednak przekroczył uprawnienia i zamierzał przedstawić mu zarzuty. Postanowienie uchylił jednak prokurator okręgowy w Katowicach, uznając decyzję za przedwczesną.
Akcyzy nie badano
Zawada-Dybek zaznaczyła, że w zakończonym postępowaniu nie badano, czy akcyza w wysokości 900 mln zł powinna zostać odprowadzona, czy też nie. Przedmiotem dociekań było to, czy w związku z wydaniem wyników kontroli były wywierane jakieś naciski, czy doszło do przekroczenia uprawnień lub innych nieprawidłowości.Śledczy przyznali, że sprawa odprowadzenia akcyzy przez rafinerię była problematyczna. Protokoły poprzedzające wydanie wyników kończących postępowanie kontrolne wskazywały, że podatek należało odprowadzić, ale - jak podkreślali świadkowie przesłuchani w śledztwie - była to kwestia interpretacji przepisów.
W listopadzie 2008 roku UKS kończył kontrolę w Rafinerii, która sprzedawała tzw. oleje technologiczne jako olej napędowy. Inspektorzy skarbowi z Krakowa wstępnie oszacowali straty Skarbu Państwa z tego tytułu na prawie 900 mln zł. Później uznali jednak, że Rafineria Trzebinia prawidłowo rozliczała podatek akcyzowy za lata 2003-2004. Dokument ten wzbudził podejrzenia prokuratury, ponieważ poprzednio w toku śledztwa paliwowego ten sam urząd informował o wielusetmilionowych zaległościach akcyzowych rafinerii. Dlatego krakowska prokuratura wystąpiła do Głównego Inspektora Kontroli Skarbowej o przeprowadzenie postępowania wewnętrznego. Sama też podjęła działania zmierzające do wyjaśnienia, jak możliwy był taki wynik kontroli, sprzeczny z poprzednimi twierdzeniami skarbówki i zabezpieczonymi przez prokuraturę dowodami.
Na zlecenie prokuratury funkcjonariusze CBA zabezpieczali dokumenty w krakowskim urzędzie skarbowym i w Ministerstwie Finansów. Po zgromadzeniu materiałów wątek kontroli skarbowej przekazano prokuraturze w Katowicach.
ja, PAP