Od kryzysu z lat 2008-09 zatrudnienie w RBS zmniejszyło się o ponad 30 tys. pracowników; z tego w samej Wielkiej Brytanii pracę straciło 20 tys. osób. W ramach obecnej reorganizacji "bankowość hurtowa", świadcząca usługi dużym klientom m.in. w zakresie inwestycji, zostanie podzielona na "rynki" oraz "bankowość międzynarodową" - zaznaczył bank w czwartkowym oświadczeniu. "Rynki" będą działać na rynku długu, walutowym i pieniężnym, zaś "bankowość hurtowa" będzie się specjalizować w usługach dla największych klientów. Zakres jej działania rozszerzy się też na doradztwo dla firm (np. w zakresie zaciągania kredytu lub emisji obligacji), dotychczas podlegające bankowości inwestycyjnej. Dział bankowości hurtowej będzie też zarządzał gotówką klientów i regulował płatności w ich imieniu.
Obrót rządowymi obligacjami dłużnymi, walutami, zarząd zasobami gotówkowymi dużych korporacji oraz doradztwo firmom w sprawach długu - to mocne strony RBS. Słabe strony - operacje banku w zakresie obrotu akcjami spółek giełdowych oraz doradztwo M&A (ws. fuzji i przejęć) mają zostać zamknięte lub sprzedane. RBS pozbędzie się należącej do niego firmy brokerskiej Hoare Govett.
W komunikacie bank zaznaczył, że skala finansowych rozliczeń, obejmująca ogół pożyczek i inwestycji dawnego działu bankowości inwestycyjnej, zmniejszy się o ponad 25 proc. do 300 mld funtów z 420 mld funtów w czasie trzech lat. Umożliwi to bankowi zmniejszenie rozmiaru kredytu zaciąganego na międzybankowym rynku o 75 mld funtów. Rynek międzybankowy jako pierwszy odczuł skutki kryzysu na globalnym rynku kredytowym w latach 2008-09. Napięcia na nim zagroziły płynności niektórych banków.
W skład grupy bankowej RBS wchodzą także dwa inne duże banki - NatWest oraz Ulster Bank.pap, ps