Nowicka wyraziła nadzieję, że premier nie tylko wysłucha przedstawicielek związków zawodowych, ale także uwzględni ich uwagi. Podkreśliła przy tym, iż cieszy się, że Tusk przyjął zaproszenie do udziału w debacie. - Choć pan premier teraz bardzo często spotyka się z kobietami, ale to będzie pierwsze spotkanie tego typu, pierwsze spotkanie, na którym pan premier spotka się z kobietami ciężko pracującymi w tym kraju - oceniła.
Nowicka poinformowała również, że debata z udziałem premiera jest pierwszą z cyklu "Sejm przyjazny kobietom". Wicemarszałek chce co miesiąc organizować w Sejmie spotkanie z różnymi środowiskami kobiecymi, poświęcone - jak mówiła - "problemom, jakie mają kobiety w Polsce". Kolejne takie spotkanie ma się odbyć 8 marca.
W połowie lutego premier ogłosił przekazanie do konsultacji społecznych projektu reform w systemie emerytalnym. Główną zmianą jest podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia dla kobiet i mężczyzn. Projekt zakłada, że od 2013 r. wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn, co cztery miesiące podwyższany byłby o kolejny miesiąc, co oznaczałoby, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób docelowy poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty miałby zostać w 2020, a kobiet - w 2040 roku.
PAP, arb