Wśród ankietowanych sprzeciwiających się propozycji podniesienia wieku emerytalnego mężczyzn, 64 proc. jest zdecydowanie przeciw, a 20 proc. raczej przeciw. 11 proc. raczej popiera tę propozycję, 4 proc. zdecydowanie ją popiera. Pozostali nie mają zdania. Trochę inaczej wyglądają proporcje odpowiedzi dotyczących podniesienia wieku emerytalnego kobiet - 75 proc. jest zdecydowanie przeciwnych, 16 proc. raczej przeciwnych. Pomysł podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet popiera 5 proc. ankietowanych, a 8 proc. jest zdecydowanie za. Z badania wynika, że 83 proc. Polaków sprzeciwia się zarówno podniesieniu wieku emerytalnemu mężczyzn, jak i kobiet. 7 proc. jest przeciwnych wydłużaniu aktywności zawodowej kobiet, ale skłonna byłaby zgodzić się na dłuższą pracę mężczyzn. Podniesienie wieku emerytalnego obu płci akceptuje 8 proc. badanych.
Wszyscy przeciw PO
CBOS zwraca uwagę, że przeciwnicy podwyższania wieku emerytalnego dominują we wszystkich analizowanych grupach socjodemograficznych. Najczęściej zwolennikami rządowej propozycji są mieszkańcy dużych miast liczących ponad 500 tys. mieszkańców (19 proc.), osoby z wyższym wykształceniem (19 proc.) oraz badani o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł (16 proc.). W grupach społeczno-zawodowych podwyższenie wieku emerytalnego obu płci akceptują przede wszystkim kadra kierownicza i specjaliści (22 proc.).
Polacy wolą propozycję PSL
Z badania wynika, że przeciwnicy podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat skłonni byliby go poprzeć, jeśli jednocześnie wprowadzono by rozwiązania dające możliwość bardziej elastycznego określania momentu przejścia na emeryturę. 66 proc. przeciwników podwyższenia wieku emerytalnego deklaruje, że zgodziłoby się na to, gdyby osoby, które wypracowały dostatecznie wysokie świadczenia emerytalne, mogły przejść na emeryturę wcześniej niż po 67 roku życia. 51 proc. zgodziłoby się na to rozwiązanie pod warunkiem, że wprowadzono by możliwość stopniowego ograniczania aktywności zawodowej – na kilka lat przed ukończeniem 67 roku życia można byłoby pracować w mniejszym wymiarze godzin i jednocześnie pobierać część świadczenia emerytalnego.
Autorzy badania zauważają, że propozycje PSL dotyczące wieku emerytalnego kobiet spotykają się przychylnymi reakcjami ankietowanych. 58 proc. przeciwników podniesienia wieku emerytalnego kobiet skłonnych byłoby poprzeć to rozwiązanie, jeśli kobiety, które wychowywały dzieci, mogłyby wcześniej przechodzić na emeryturę. 54 proc. zgodziłoby się na podwyższenie wieku emerytalnego kobiet, jeśli te, które wychowywały dzieci, miałyby dodatek do emerytury. Generalnie jednak 80 proc. badanych uważa, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę wcześniej niż mężczyźni, a tylko 18 proc. jest zdania, że wiek emerytalny powinien być taki sam dla kobiet i mężczyzn.
Społeczeństwo chce referendum
Ankietowanych zapytano także, czy popierają propozycję Solidarności, by przeprowadzić referendum dotyczące wieku emerytalnego. 74 proc. badanych popiera ten pomysł, przeciw jest 21 proc., a 5 proc. nie ma zdania. 78 proc. badanych popiera rozwiązanie proponowane przez OPZZ i SLD, by prawo do emerytury zależało od stażu pracy. 78 proc. ankietowanych uważa, że to dobra propozycja, 16 proc. jest przeciwnego zdania, a 6 proc. nie ma opinii w tej sprawie.
Badanie przeprowadzono w dniach 8–14 marca na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski liczącej 1015 osób.
PAP, arb