Trichet będzie przewodniczył 11-osobowej radzie, wybranej przez członków think tanku. Do jej zadań należy podejmowanie decyzji co do strategii think tanku, programu badań i budżetu, a także powoływanie i rozliczanie dyrektora instytutu. Za wyniki badań odpowiadają indywidualni naukowcy i dyrektor Jean Pisani-Ferry.
Bruegel to jeden z najbardziej renomowanych ośrodków ekonomicznych w Europie, aktywnie uczestniczący w debacie nad przyszłością euro, zwłaszcza w kryzysie zadłużenia eurolandu. Publikuje raporty i propozycje przed każdym ze szczytów przywódców państw UE i strefy euro. To ten instytut jako pierwszy wysunął konkretną i pogłębioną propozycję uwspólnotowienia długu państw euro (tzw. euroobligacje niebieskie i czerwone), do której odnosiła się m.in. Komisja Europejska.
- W obecnych czasach, gdy polityka gospodarcza musi sprostać wyjątkowym wyzwaniom, działalność i praca Bruegela, oparta na analizie faktów i debacie, może przyczynić się do poprawy jakości europejskiego procesu decyzyjnego - powiedział Jean-Claude Trichet, cytowany w komunikacie prasowym.
- To była przyjemność dla mnie być częścią Bruegela i pomóc go wzmocnić w czasach, kiedy tak bardzo potrzebujemy świeżych i niekonwencjonalnych pomysłów i propozycji - powiedział Balcerowicz. Balcerowicz nie zostanie w zarządzie Bruegela.
zew, PAP