Posłowie wysłuchali informacji na temat sytuacji FSO przekazanych przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Andrzeja Dychę oraz prezesa FSO Janusza Woźniaka. Obydwaj wskazali na możliwość pozyskania inwestora, który zapewni pracę dla 3 tysięcy osób w Warszawie oraz 4 tysięcy u dostawców części, pod warunkiem uzyskania pomocy publicznej. Przedstawicielka Ministerstwa Finansów poinformowała, że z funduszy strukturalnych przeznaczonych na rozwój innowacyjności na wsparcie tej inwestycji polski rząd może uzyskać 300 mln zł.
Komisja zdecydowała, że do tematu pomocy rządowej w pozyskiwaniu inwestora dla FSO powróci pod koniec maja. Wiceminister Dycha dodał, że w staraniach o pozyskanie inwestora Polska rywalizuje obecnie z Węgrami. Atutem FSO jest możliwość szybkiego uruchomienia produkcji, bez konieczności budowania fabryki od podstaw.
Firma Magna Steyr jest częścią międzynarodowego koncernu Magna z siedzibą w Kanadzie. Specjalizuje się m.in. w produkcji części samochodowych oraz wytwarzaniu pojazdów na zamówienie innych producentów. Przez kilka lat na zlecenie brytyjskiej firmy Aston Martin produkowała superluksusowy model Rapide.
ja, PAP