Pod koniec kwietnia PGNiG poinformowało, że zarząd spółki rekomenduje Walnemu Zgromadzeniu przeznaczenie zysku netto w wysokości 1,62 mld zł wypracowanego w 2011 roku na kapitał zapasowy. Natomiast w marcu PKN Orlen poinformował, że zarząd spółki zamierza przeznaczyć cały ubiegłoroczny zysk netto również na kapitał zapasowy. Z kolei w środę Lotos poinformował, że zarząd spółki zarekomendował niewypłacanie dywidendy z zysku za 2011 r.
Minister Budzanowski dodał, że z kolei oczekiwania co do dywidendy z PGE będą uzależnione od decyzji sądu w sprawie PGE-Energa. - Dywidenda z PGE jest kwestią decyzji sądu w sprawie PGE-Energa. Dopiero po tej decyzji pojawią się nasze oczekiwania - powiedział. Wiceminister Skarbu Państwa Jan Bury informował w kwietniu, że pierwsza rozprawa w tej sprawie odbędzie się 14 maja.
Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało we wrześniu 2010 roku umowę sprzedaży 84,19 proc. akcji Energi na rzecz Polskiej Grupy Energetycznej za 7,53 mld zł. Jednak na transakcję nie zgodził się UOKiK, argumentując, że doprowadziłaby ona do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku energii elektrycznej. PGE nie zgadzała się z uzasadnieniem decyzji UOKiK zakazującej przejęcia Energi i złożyła odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W lutym KNF, mając na uwadze sytuację na globalnych rynkach finansowych, rekomendował zakładom ubezpieczeniowym, aby realizowały działania pozwalające na zapewnienie odpowiedniego bufora kapitałowego. "Utrzymywanie przez zakłady ubezpieczeń/reasekuracji odpowiedniego zabezpieczenia kapitałowego jest konieczne w celu minimalizowania potencjalnych negatywnych skutków gwałtownych zmian w otoczeniu sektora ubezpieczeniowego, w tym na rynkach finansowych, a także tych, które wynikają ze zdarzeń katastroficznych" - napisano w komunikacie z lutego br.
W lutym przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak mówił, że Komisja będzie zalecała, by PZU zostawił 25 proc. zysku za 2011 w spółce. - Będziemy prosili, przygotowujemy takie stanowisko, żeby PZU zatrzymało 25 proc. z zysku za 2011 w spółce - powiedział. W przypadku banków KNF rekomendowała, aby dywidenda nie przekraczała 50 proc. zysków za 2011 r.
ja, PAP